more_horiz

Były ambasador RP na Ukrainie: Łukaszence nie udało się zburzyć polskiej granicy

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2021 21:36
- Sprawa zburzenia polskiej, litewskiej i łotewskiej granicy przy pomocy importowanych migrantów się nie udała. Więc w tej chwili Łukaszenko reaguje w sposób znacznie bardziej emocjonalny, niż logiczny - mówił w Polskim Radiu 24 Jan Piekło, były ambasador RP na Ukrainie.  
Jan Piekło: w tej chwili Łukaszenka jest pod ścianą
Jan Piekło: w tej chwili Łukaszenka jest pod ścianą Foto: PR/JW

Rzecznik szefa unijnej dyplomacji Peter Stano opublikował oświadczenie ws. wyroków dla przedstawicieli białoruskiej opozycji. UE potępiła te działania a rzecznik zagroził Mińskowi kolejnymi sankcjami.

"To bardzo niebezpieczne"

Do tematu odniósł się były ambasador RP na Ukrainie. 

- Nie jest wykluczone, że Łukaszenka jest w tej chwili pod ścianą. Okazało się, że sprawa zburzenia polskiej, litewskiej i łotewskiej granicy przy pomocy importowanych migrantów się nie udała. Więc w tej chwili reaguje w sposób znacznie bardziej emocjonalny, niż logiczny. Ponieważ ma wsparcie Putina to mogłoby oznaczać, że Kreml również zaczyna myśleć w sposób bardziej emocjonalny, niż praktyczny. Jest to bardzo niebezpieczne. To może w tej chwili doprowadzić świat na krawędź nowego konfliktu - stwierdził Jan Piekło.    

Posłuchaj
23:22 PR24_mp3 2021_12_15-20-34-55.mp3 Jan Piekło o działaniach reżimu Łukaszenki ("Spojrzenie na Wschód") 

Gość audycji skomentował również groźby Łukaszenki, kierowane w stronę krajów zachodnich. 

- W tej chwili jest to cały zestaw radykalnych środków, które zostały uruchomione. (...) Jeżeli Miński i Łukaszenko grozi nam zamknięciem gazociągu jamalskiego to my powinniśmy zastosować opcję atomową o której jest mowa i która jest na stole to odcięcie Białorusi od SWIFT. To byłoby także sygnałem dla Kremla - ocenił. 

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja: "Spojrzenie na Wschód"

Prowadzący: Maria Przełomiec

Gość: Jan Piekło (były ambasador RP na Ukrainie)

Data emisji: 15.12.2021

Godzina: 20:34 

kmp


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem