more_horiz

"Ukraińcy żartują, że w tym samym czasie Putin widzi się z Łukaszenką". Grzywaczewski o spotkaniu Biden-Zełenski

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2022 21:08
- Wołodymyr Zełenski spotyka się z prezydentem Bidenem, a Władimir Putin spotyka się z Alaksandrem Łukaszenką. Dwa spotkania w tym samym tygodniu, pokazują, w jakim miejscu znajduje się Ukraina - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Grzywaczewski, korespondent TVP na Ukrainie.
Wizyta prezydenta Ukrainy w USA jest ważna dla Ukraińców
Wizyta prezydenta Ukrainy w USA jest ważna dla UkraińcówFoto: PAP/EPA/Ken Cedeno/Sipa USA/POOL

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział po wylądowaniu w Waszyngtonie, że przybył tam, by przeprowadzić serię negocjacji w sprawie wzmocnienia odporności i zdolności obronnych Ukrainy. W oświadczeniu opublikowanym na Telegramie ukraiński przywódca podkreślił, że chce także podziękować prezydentowi Joe Bidenowi, Kongresowi i całemu narodowi amerykańskiemu za okazane do tej pory wsparcie. - W przyszłym roku musimy przywrócić ukraińską flagę na całej naszej ziemi, wszystkim naszym ludziom - zaznaczył.

Znaczenie wizyty

Tomasz Grzywaczewski pytany na antenie Polskiego Radia 24 o to, jak na Ukrainie odbierana jest wizyta Wołodymyra Zełenskiego w USA, powiedział, że ma to dla ludzi bardzo duże znaczenie. - Takie wydarzenie jak spotkanie prezydentów Ukrainy i USA jest wydarzeniem bardzo ważnym na Ukrainie i pokazującym, że USA cały czas wspierają ich w walce z Rosjanami. Wołodymyr Zełenski spotyka się z prezydentem Bidenem, a Władimir Putin spotyka się z Aleksandrem Łukaszenką. Dwa spotkania w tym samym tygodniu, pokazują, w jakim miejscu znajduje się Ukraina - powiedział.

Dziennikarz dodał, że Ukraińców nie opuszcza humor i szydzą z Rosjan. - Staje się to też pewnego rodzaju obiektem żartów. Pomimo tragicznej sytuacji i cierpienia Ukraińców, cały czas potrafią się uśmiechać i żartować. Od wielu miesięcy przedmiotem tych żartów jest armia rosyjska, która jest okrutna, ale jednocześnie karykaturalna - podkreślił.

- Doskonale pokazuje to obraz tego, czym chciałaby być Rosja. Chcą być imperium i rozdawać karty, a są krajem karykaturalnym, który planował podbić Ukrainę w kilkanaście dni, a dzisiaj nie jest w stanie podbić Bachmutu - zaznaczył.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu

Posłuchaj
18:45 PR24 2022_12_21-20-39-16.mp3 Tomasz Grzywaczewski o sytuacji na Ukrainie (Spojrzenie na Wschód)

* * *

Audycja: "Spojrzenie na Wschód"

Prowadzi: Antoni Opaliński

Gość: Tomasz Grzywaczewski (TVP World)

Data emisji: 21.12.2022 r.

Godzina emisji: 20.39

dz/kor

Zobacz także

Zobacz także