more_horiz

Wojna na Ukrainie. Grzywaczewski: impas okupiony krwią ludzi

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 21:02
Ukraińscy żołnierze wyzwolili kilkukilometrowy obszar Bachmutu. Wzięli również wielu jeńców. Władze w Kijowie mają nadzieję, że działania defensywne w Bachmucie osłabią zdolność Rosji do operacji ofensywnych i wyczerpują jej armię. - Mam wrażenie, że doszliśmy do momentu, że Rosjanie wyczerpali potencjał ofensywny, natomiast Ukraińcy dopiero nabierają rozpędu - mówił w Polskim Radiu 24 korespondent wojenny TVP Tomasz Grzywaczewski. 
Grzywaczewski: mamy do czynienia ze stabilizacją na linii frontu, choć jest to okupione codziennie śmiercią żołnierzy i cywili
Grzywaczewski: mamy do czynienia ze stabilizacją na linii frontu, choć jest to okupione codziennie śmiercią żołnierzy i cywiliFoto: Oleksii Synelnykov/Shutterstoc

Gość Polskiego Radia 24 potwierdził, że siłom ukraińskim udało się odzyskać ok. 2 km terenu na południe od Bachmutu. - To punktowe, taktyczne zwycięstwo. Natomiast ok. 90 proc. miasta zajmują już wojska rosyjskie. Walki toczą się o ostatnie osiedla na zachodnich rubieżach miasta. Trudna sytuacja jest również w okolicach Awdijewki. Wydaje się jednak, że w innych regionach wojska rosyjskie zaczynają przechodzić do defensywy. W ciągu kilku tygodni ataki rosyjskie znacznie osłabły. Daje to możliwość przeorganizowania się siłom ukraińskim - opowiadał Grzywaczewski. 

Jego zdaniem nikt tak naprawdę nie wie, kiedy rozpocznie ukraińska ofensywa. - Mam wrażenie, że doszliśmy do momentu, że Rosjanie wyczerpali potencjał ofensywny, natomiast Ukraińcy dopiero nabierają rozpędu. Mamy do czynienia ze stabilizacją na linii frontu, choć jest to okupione codziennie śmiercią żołnierzy i cywili. Giną też dziennikarze. We wtorek zginął operator francuskiej agencji AFP. Impas jest okupiony krwią ludzi - tłumaczył korespondent wojenny.

Jego zdaniem Ukraina próbuje jednak żyć normalnym życiem. Szczególnie widać to na zachodzie kraju, we Lwowie, ale też w Charkowie.   

Więcej w nagraniu. Gościem była również Jaśmina Nowak z Radia Wnet.  

***

Audycja: "Spojrzenie na wschód"

Prowadzący: Antoni Opaliński

Goście: Tomasz Grzywaczewski (reporter wojenny TVP), Jaśmina Nowak (Radio Wnet)

Data emisji: 10.05.2023

Godzina emisji: 20.33

PR24/jt

Zobacz także

Zobacz także