more_horiz

Prowokacja teatralna a spektakl „Klątwa”

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2017 19:30
Wulgarny, bluźnierczy, skandaliczny. Tak wiele osób postrzega spektakl „Klątwa” w reżyserii Olivera Frljića, który wystawiany jest na deskach Teatru Powszechnego w Warszawie. Dlaczego w ostatnich dniach sztuka ta wywołała tak głośne kontrowersje? Co można uznać za skandaliczne, a co dopuszczalne w przedstawieniu teatralnym? O tym rozmawialiśmy w audycji „Rozpruwacz kulturalny”.
Audio
  • 25.02.17 Przemysław Skrzydelski: Jako katolik czuję się urażony
Fragment spektaklu Klątwafot.powszechny.com
Fragment spektaklu "Klątwa"/fot.powszechny.com

Od premiery ''Klątwy'' minęło ledwie kilka dni, a już zdążyła zdobyć miano jednego z najbardziej obrazoburczych spektakli teatralnych w ostatnich latach. Kilkoma scenami, m.in. powieszeniem figury św. Jana Pawła II na szubienicy, czy uprawianiem seksu przez jedną z występujących aktorek z figurą papieża, wywołała oburzenie i głośny sprzeciw środowisk prawicowych.

– Zapraszając Olivera Frljića wiedzieliśmy o tym, że spektakl będzie najprawdopodobniej mocny. Naszym zamysłem było to, by przez tę sztukę porozmawiać na temat roli, a także grzechach współczesnego Kościoła – powiedział Paweł Łysak, dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie.

Przemysław Skrzydelski, krytyk teatralny z tygodnika „wSieci”, zaznaczył, że teatr, od początku dyrekcji Pawła Łysaka, nie zanotował żadnego sukcesu. Jego zdaniem celem, który przyświecał wystawieniu „Klątwy” w reżyserii Frljića, była chęć zdobycia rozgłosu i zainteresowania publiczności.

– Założenie zostało osiągnięte. Jednym z głównych tematów poruszanych w ostatnich dniach w naszym kraju jest właśnie „Klątwa”. Ewenementem jest to, że w szerokim dyskursie publicznym główny temat stanowi wydarzenie teatralne. Po raz kolejny nie rozumiem środków wykorzystywanych przez chorwackiego reżysera – dodał krytyk.

Więcej o spektaklu „Klątwa” w całej audycji.

„Rozpruwacz kulturalny” prowadził Jakub Moroz.

Polskie Radio 24/db

Rozpruwacz kulturalny - wszystkie audycje Jakuba Moroza.

____________________

Data emisji: 25.02.2017

Godzina emisji: 18:15


Zobacz więcej na temat: Polskie Radio 24 Paweł Łysak

Zobacz także

Zobacz także