X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Sztuka a polska tożsamość narodowa po 1989 roku

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 23:30
Prace plastyczne, kinowy i teatralny esej wizualny oraz szereg paneli dyskusyjnych. Od piątku w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim odbywa się wystawa „Późna polskość. Formy narodowej tożsamości po 1989 roku”. W najnowszej odsłonie „Rozpruwacza kulturalnego” przyjrzeliśmy się bliżej temu wydarzeniu i zastanowiliśmy, w jaki sposób o polskiej tożsamości narodowej wypowiadali się rodzimi artyści.
Audio
  • 01.04.17 Ewa Gorządek: temat polskiej tożsamości stał się bardzo aktualny w dyskursie publicznym
Stanisław Szukalski podczas wernisażu w Krakowie w 1936 roku.
Stanisław Szukalski podczas wernisażu w Krakowie w 1936 roku.Foto: wikipedia.org

Zamiarem organizatorów wystawy była chęć przyjrzenia się temu, w jaki sposób polscy twórcy po 1989 roku myśleli o Polsce i polskości. Punktem wyjścia jest dorobek Stanisława Szukalskiego, rzeźbiarza, malarza i projektanta. Był to artysta poszukujący nowoczesnej formuły sztuki narodowej po odzyskaniu niepodległości w 1918 r., a więc w sytuacji do pewnego stopnia analogicznej do czasu po 1989 r., kiedy to kategorię polskości próbowano definiować na nowo.

– Myśląc o wystawie nie chcieliśmy szukać czegoś, co może być specyficzne dla polskości w dziedzinie medium, którym posługują się poszczególni artyści. Chcieliśmy przyjrzeć się naszej tożsamości w epoce późnej nowoczesności. Sądzę, że współcześnie temat jest szczególnie ważny, gdyż to zagadnienie jest dość mocno dyskutowane przez osoby chcące uzyskać odpowiedź na pytanie dotyczące tego, czym jest polskość i w jaki sposób można ją określić – powiedziała Ewa Gorządek, kuratorka wystawy.   

Dr Iwo Zmyślony, filozof i krytyk sztuki, przyznał, że dużą zaletą wystawy jest to, że jej organizatorzy otworzyli się na dyskursy konserwatywne. Jednocześnie pozostaje ona krytyczna na prawicowe ekstremizmy.

– Wystawa pokazuje tożsamości, które wychodzą z obszarów konserwatywnych. Mam tu na myśli religijność, czy tradycjonalizm. Zabrakło mi jednak trochę współpracy ze środowiskami konserwatywnymi i liberalnymi przy układaniu programu wernisażu – dodał.

Na temat wystawy, a także pojęcia polskiej tożsamości narodowej mówił także Stach Szabłowski, drugi z kuratorów wydarzenia.

Audycję „Rozpruwacz kulturalny” prowadził Jakub Moroz.

PAP/Polskie Radio 24/db

Rozpruwacz Kulturalny- wszystkie audycje Jakuba Moroza

____________________

Data emisji: 01.04.2017

Godzina emisji: 18.15


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Młodzi pamiętają o „Wyklętych”

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2015 18:34
Liczne marsze, konferencje i wystawy. Od kilku lat pamięć o „Żołnierzach Wyklętych” przeżywa swój renesans. Szczególną rolę w przywracaniu pamięci o tym antykomunistycznym i niepodległościowym ruchu partyzanckim odgrywają dzisiaj młodzi ludzie. Ich działalność ma przypominać o patriotach, którzy walczyli do samego końca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska sztuka XX i XXI wieku w pigułce

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2016 17:50
Dzieła Witkacego, Władysława Strzemińskiego czy Tamary Łempickiej. Galeria XX i XXI wieku w Muzeum Narodowym w Warszawie to przekrój polskiej sztuki ostatnich stu lat. Po ekspozycji słuchaczy Polskiego Radia 24 oprowadzał Piotr Rypson, zastępca dyrektora MN. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niezwykłe Muzeum Niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2016 12:40
Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej, Muzeum Więzienia Pawiak czy Mauzoleum Walki i Męczeństwa w Alei Szucha. Te wszystkie placówki stanowią część Muzeum Niepodległości. O ofercie i funkcjonowaniu instytucji w Polskim Radiu 24 mówił Michał Cieślak, historyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komentarze po Kongresie Kultury

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2016 19:30
Blisko 2,5 tysiąca twórców, menedżerów i animatorów kultury oraz ponad 120 rekomendacji, zaleceń, inicjatyw, które dotyczą wszystkich sfer życia kulturalnego. W Warszawie odbył się trzydniowy Kongres Kultury. O decyzjach, które podjęto oraz o atmosferze, w jakiej przebiegało wydarzenie dyskutowali goście „Rozpruwacza Kulturalnego”.
rozwiń zwiń