Co w swojej twórczości próbuje przekazać Polakom Stanisław Wyspiański?
Już po raz 6. w Polsce i poza jej granicami odbywa się Narodowe Czytanie. Polacy w ponad 2 tysiącach miast wspólnie czytają "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. O tym, kim był i na co zwracał uwagę w swoich dziełach autor „Wesela” mówiliśmy w audycji „Rozpruwacz Kulturalny”. Gościem był prof. Piotr Augustyniak, myśliciel i eseista związany z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
2017-09-02, 19:00
Posłuchaj
Poeta, dramaturg, reżyser, inscenizator, scenograf, architekt i malarz. Stanisław Wyspiański jest określany mianem totalnego człowieka sztuki. Jego artystyczna wyobraźnia była praktycznie nieograniczona. Prof. Piotr Augustyniak podkreślił, że twórczość Wyspiańskiego powinna być bardzo ważnym punktem odniesienia w dzisiejszych czasach.
– Nasza kultura jest obecnie w kolejnym stadium zmagania się z problemem własnej tożsamości i tradycji. Stanisław Wyspiański wielokrotnie w swoich dziełach przestrzegał przed zasypianiem polskiego społeczeństwa i przed wchodzeniem w błogi sen urojonej wielkości. Utwór, który jest tegoroczną lekturą Narodowego Czytania, charakteryzuje się prowokacyjną i radykalną treścią. Jest pewnym oskarżeniem w stronę czytelników i widzów na temat ich życiowej postawy. Ma sprawić, by Polacy zastanowili się nad swoim stosunkiem wobec kraju, w którym żyją – zaznaczył filozof.
Więcej o twórczości Stanisława Wyspiańskiego i jej wpływie na polską kulturę w całej rozmowie z prof. Piotrem Augustyniakiem.
Audycję „Rozpruwacz Kulturalny” prowadził Jakub Moroz.
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
_____________________
Rozpruwacz Kulturalny - wszystkie audycje Jakuba Moroza
Data emisji: 02.09.2017
Godzina emisji: 18:15
REKLAMA
REKLAMA