Louis-Ferdinand Céline – kontrowersyjny geniusz francuskiej literatury

Ostry, prowokacyjny, obfitujący w wulgaryzmy, ironię i czarny humor. Taki jest styl, którym posługiwał się jeden z najbardziej kontrowersyjnych pisarzy XX wieku a zarazem najwybitniejszych prozaików i eseistów francuskich – Louis-Ferdinand Céline. W audycji „Rozpruwacz Kulturalny” rozmowa o życiu i twórczości człowieka, porównywanego niejednokrotnie do Markiza de Sade.

2017-09-30, 19:00

Louis-Ferdinand Céline – kontrowersyjny geniusz francuskiej literatury
Do dziś toczą się spory i kontrowersje wokół antysemickich poglądów Céline'a oraz sprawy rozmiarów jego kolaboracji z okupantem niemieckim w czasie II wojny światowej.Foto: wikipedia.org/public domain

Posłuchaj

30.09.17 Marcin Darmas: Céline jest jedną wielką kontrowersją
+
Dodaj do playlisty

Louis-Ferdinand Céline w pewnym sensie jest postacią paradoksalną, gdy spojrzy się na dorobek literatury XX wieku. Z jednej strony należy do najważniejszych twórców tego okresu, a z drugiej jest nieco zapomniany i przywoływany w zasadzie w odniesieniu do jednego dzieła, czyli „Podróży do kresu nocy”.

– Powodem jest to, że Céline należy do tych pisarzy, których można określić mianem nieprzetłumaczalnych. Dla mnie niezwykłym doznaniem intelektualnym była styczność z jego dziełami w języku francuskim. Ciężko mi sobie wyobrazić, by pełnia jego warsztatu literackiego mogła być odzwierciedlona w przełożeniu na inny język – wskazał Marcin Darmas, socjolog i romanista z Uniwersytetu Warszawskiego.

Literaturoznawcy, niezależnie od poglądów ideologicznych, zgadzają się w zupełności, że Louisa-Ferdinanda Céline’a można określić jako wielkiego geniusza i reformatora języka francuskiego, ale wielu ludzi nie zapomni mu tego, że był bardzo mocno uwikłany w pewien rodzaj kolaboracji z niemieckim okupantem w czasie II wojny światowej.

– Co prawda nigdy oficjalnie nie należał do żadnej partii, ale pisywał do czasopism, do których nie powinien był tego robić. Tworzył także pamflety antysemickie, będące bluzgami na kilkaset stron, co również jest ogromną skazą na jego życiu i twórczości. Aktywność ta była poniekąd źródłem tragedii Céline’a, gdyż został odrzucony jako pisarz na wiele lat – dodał Marcin Darmas.

REKLAMA

Więcej o życiu i pisarstwie Louisa-Ferdinanda Céline’a w całej audycji.

„Rozpruwacz kulturalny” prowadził Jakub Moroz.

Polskie Radio 24/db

____________________

REKLAMA

Rozpruwacz Kulturalny - wszystkie audycje Jakuba Moroza

Data emisji: 30.09.17

Godzina emisji: 18.10

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej