Witold Gombrowicz – życie, twórczość i autokreacja
Już za życia traktowano go jako jednego z najwybitniejszych pisarzy polskiej literatury współczesnej. Uznawany też za megalomana, człowieka złośliwego, wydającego bardzo krytyczne opinie o innych pisarzach. Taki był Witold Gombrowicz, którego trudna osobowość, życie i praca twórcza były głównym tematem audycji „Rozpruwacz Kulturalny”.
2017-10-07, 19:41
Posłuchaj
Przyczynkiem do dyskusji o wyjątkowej postaci autora, m.in. takich utworów, jak „Ferdydurke”, „Kosmos” czy „Trans-Atlantyk”, jest premiera książki „Gombrowicz. Ja, geniusz” autorstwa Klementyny Suchanow. Publikacja jest pierwszą pełną biografią wybitnego prozaika, dramaturga i eseisty.
– Aż trudno uwierzyć, ale do tej pory nie powstała żadna biografia Gombrowicza. Były zbiory wspomnień, dzienniki i autobiograficzne notatki pisarza. Dokładne udokumentowanie jego życia potrzebne było do odmitologizowania tej postaci i ukazania wielu mniej znanych wydarzeń z jego życia – powiedziała badaczka losów i twórczości Witolda Gombrowicza.
Prof. Maciej Nowak, literaturoznawca z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, przyznał, że poprzez sposób swojego pisania, Witold Gombrowicz był przez wiele osób traktowany, jako autorytet w sprawach zmagań z polskością i z zacieśnionym patriotyzmem.
– W Gombrowiczu imponuje mi wiara w to, że został powołany do tego, by tworzyć w języku polskim literackie arcydzieła. Sądzę, że pisarz ten będzie cały czas aktualny, gdyż jego twórczość można traktować jako odtrutkę na niemal każdą ideologię – dodał.
REKLAMA
Audycję „Rozpruwacz Kulturalny” prowadził Jakub Moroz.
Polskie Radio 24/db
Rozpruwacz Kulturalny - wszystkie audycje Jakuba Moroza
____________________
Data emisji: 07.10.17
Godzina emisji: 18.14
REKLAMA