Dlaczego Niemcy - sprawcy Holokaustu - mają lepszy wizerunek od ich pierwszej ofiary?
- Polacy się zastanawiają, dlaczego kraj, który był najeźdźcą i sprawcą Holokaustu może mieć lepszy wizerunek niż Polska – pierwsza ofiara Niemiec. Odpowiadam na to paradoksem: polityka historyczna najbardziej skuteczna to taka, która nie jawi się jako polityka historyczna – mówił na antenie Polskiego Radia 24 socjolog dr Michał Łuczewski.
2018-09-18, 11:45
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia 24 - autor książki "Kapitał moralny. Polityki historyczne w późnej nowoczesności" mówił m.in. o tym, że dziś pojęcie polityki historycznej kształtuje naszą rzeczywistość.
- Nie ma dużo pojęć, które mają taką sprawczą moc, jak to. Ci, którzy krytykują politykę historyczną podkreślają, że bardzo trudno połączyć roszczenia do prawdy formułowane przez historię z roszczeniami do skuteczności formułowanymi przez politykę – podkreślił Michał Łuczewski.
- Polacy zastanawiają się, dlaczego kraj, który był krajem najeźdźców, który był sprawcą Holokaustu ma teraz wyższy moralny kapitał, wyższą pozycję międzynarodową i lepszy wizerunek niż Polska, która była pierwszą ofiarą Niemiec – powiedział socjolog.
Zaznaczył, że stawianie pytań o taki stan rzeczy jest słuszne, także w nauce. – Odpowiadam na to paradoksem. Polityka historyczna najbardziej skuteczna to taka, która nie jawi się jako polityka historyczna. I Niemcy bardzo dobrze to realizują. Bo przecież zamiast polityki historycznej, możemy mówić o "pokucie". Oni chcą tylko oddać sprawiedliwość swoim własnym ofiarom. Chcą pokazać też jak bardzo zawinili w przeszłości. Tutaj trudno się dopatrywać nawet jakiejś gry. Jesteśmy skonfrontowani z kimś, kto przeprasza za przeszłość, co więcej - z biegiem czasu podkreśla wyjątkowość swoich własnych zbrodni – skomentował Gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.
Rozmawiał Jakub Moroz.
Polskie Radio 24/bartos
------------------------
REKLAMA
Data emisji: 17.09.2018
Godzina emisji: 23.37
REKLAMA