X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Duch niepodległości w polskiej emigracji XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2019 23:59
W audycji "Rozpruwacz kulturalny" rozmowa o kulturowym wymiarze 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na temat twórców, wywodzących się z okresu II Rzeczypospolitej, którzy doświadczyli tego wydarzenia, a etos niepodległego państwa przechowali poza granicami ojczyzny, mówił dr Paweł Chojnacki, historyk i badacz dziejów polskiej emigracji.
Audio
  • [11.11.19] Dr Paweł Chojnacki gościem "Rozpruwacza kulturalnego" (Polskie Radio 24)
Jan Lechoń był jednym z twórców, którzy prezentowali postawę niezłomną wobec rzeczywistości, jaka zapanowała w Polsce po zakończeniu II wojny światowej.
Jan Lechoń był jednym z twórców, którzy prezentowali postawę niezłomną wobec rzeczywistości, jaka zapanowała w Polsce po zakończeniu II wojny światowej.Foto: wikimedia/domena publiczna

Wielu polskich twórców, żyjących poza granicami Polski, nie akceptowało rzeczywistości, jaka zapanowała w ojczyźnie po zakończeniu II wojny światowej. Prezentowali postawę twardego sprzeciwu. Dla nich to nie była Polska. Ich zdaniem istniała, ale tylko na tzw. wychodźstwie.

– Reprezentowały ją organy władzy państwowej, stowarzyszenia, elity oraz media. W ich ocenie do PRL się nie jeździło. Była to kwintesencja postawy niezłomnej. W ten sposób chcieli chronić fragmenty Polski, które wynieśli ze sobą, gdy opuszczali kraj udając się na emigrację. Mieli nadzieję i chcieli do niego wrócić, jako do państwa niepodległego i to właśnie do niego mieli z powrotem wnieść tę Polskę uchronioną – wskazał dr Paweł Chojnacki.

ignacy_matuszewski663.jpg
"O Polskę całą, wielką i wolną". Wybór pism I. Matuszewskiego pod redakcją S. Cenckiewicza

Nie tylko niezłomni

Gość Polskiego Radia 24 przyznał, że wspomniana postawa była ośmieszana przez PRL, a także przez twórców żyjących na emigracji, którzy prezentowali przeciwny stosunek i wchodzili w flirt z inteligencją peerelowską. Reprezentantem tego nurtu był m.in. Jerzy Giedroyć środowisko paryskiej "Kultury".

– Lubił to robić z powodów taktycznych. Wykonywał "prztyczki" w kierunku tego polskiego, niezłomnego Londynu. Był zdenerwowany, że to Jan Lechoń uznawany jest za wieszcza, a ważnymi postaciami są Zygmunt Nowakowski i Marian Hemar. Nie akceptował tego, a to oni podjęli ryzyko, że w kraju będą nieznani i zapomniani. Byli tego świadomi. W roli autorytetów Giedroyć chciał widzieć Czesława Miłosza lub Witolda Gombrowicza – podkreślił dr Chojnacki.

Audycję "Rozpruwacz kulturalny" prowadził Jakub Moroz.

Polskie Radio 24/db

----------------------------------------

Data emisji: 11.11.2019

Godzina emisji: 23.35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Poczytnik". "Ostatnie lata polskiego Lwowa" Sławomira Kopra i Tomasza Stańczyka

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 22:30
Na rynku wydawniczym pojawiła się niedawno książka autorstwa Sławomira Kopra i Tomasza Stańczyka. O publikacji zatytułowanej "Ostatnie lata polskiego Lwowa" rozmawiali w "Poczytniku" Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Polacy w świecie". Pułaski, Washington i polska niepodległość

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 16:05
W najnowszym odcinku audycji "Polacy w świecie" poruszono m.in. temat amerykańskiego spojrzenia na dzień 11 listopada. Pokazano również jak George Washington wyprzedził swoją epokę słowami o polskiej niepodległości.
rozwiń zwiń