X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Atak na szeroko pojętą kulturę kraju". Dr Jacek Kordel o wojnach kulturowych

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2020 07:00
- To, co działo się w XVIII wieku, w Oświeceniu, jest wstępem, prologiem do właściwych wojen kulturowych, których byliśmy świadkami w wieku XIX i XX - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jacek Kordel. W audycji "Rozpruwacz kulturalny" opowiedział o swojej książce "„Królestwo anarchii. W poszukiwaniu nowożytnych wyobrażeń o Rzeczpospolitej i jej mieszkańcach”.
Herby Korony Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego w herbie Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Z nich wzięły się nasze barwy narodowe
Herby Korony Królestwa Polskiego oraz Wielkiego Księstwa Litewskiego w herbie Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Z nich wzięły się nasze barwy narodoweFoto: Tadeusz Gajl, lic. CC (wikipedia)
Książka Jacka Kordela dowodzi, że wizerunek Rzeczypospolitej Obojga Narodów w XVIII w. kształtował się nie tylko samorzutnie, będąc wypadkową trafnych spostrzeżeń i neutralnych ocen. W dużej mierze był efektem świadomych i celowych zabiegów państw postronnych. Zastrzeżenia wobec podstaw ustrojowych, szeroko komentowane zapóźnienia w sferze społecznej, gospodarczej, oświatowej i obyczajowej, a także imputowana Polakom nietolerancja religijna – stanowiły oręż w walce dyplomatycznej i politycznej.

Autor analizuje obraz Polski i Polaków popularyzowany w piśmiennictwie oświeceniowych luminarzy (Leibniza, Monteskiusza, Woltera) oraz inne osiemnastowieczne źródła: styryjską tablicę narodów, materiały propagandowe na temat rzezi toruńskiej czy relacje z podróży. Dowodzi, jak osobiste ambicje i często mylne, niezweryfikowane wyobrażenia autorów znajdowały odzwierciedlenie na kartach ich utworów.


Przebieg działań propagandowych był wielotorowy
Wpływano na opinię publiczną m.in. poprzez instrumentalne wykorzystywanie i nagłaśnianie wybranych wydarzeń (np. rzezi toruńskiej), akcentowanie ułomności polskiego ustroju państwowego, utrwalanie antypolskich stereotypów poprzez idee historiograficzne, traktaty naukowe czy literaturę. Deprecjonowano dokonania historyczne i kulturalne oraz podkreślano własną wyższość cywilizacyjną. Wszystko to służyło posunięciom w sferze politycznej i militarnej. Po rozbiorach kontynuowano działania wymierzone w polską tożsamość i dążono do neutralizacji polskiego przekazu kulturowego.
Posłuchaj
23:55 ROZPRUWACZ.mp3 29.06.2020 Dr Jacek Kordel o swojej książce "Królestwo anarchii. W poszukiwaniu nowożytnych wyobrażeń o Rzeczpospolitej i jej mieszkańcach". (Rozpruwacz Kulturalny/PR24)



- To, co działo się w XVIII wieku, w Oświeceniu, jest wstępem, prologiem do właściwych wojen kulturowych, których byliśmy świadkami w wieku XIX i XX - powiedział w PR24 dr Jacek Kordel. - Przez wojny kulturowe starałem się rozumieć te wszystkie działania państw ościennych, przede wszystkim Rosji i Prus, które stanowiły atak na szeroko pojętą kulturę kraju, kulturę Rzeczypospolitej, kulturę rozumianą szeroko – kulturę polityczną, ale także dokonania cywilizacyjne - dodał.
Wolter1200.jpg
Spór o oświecenie. Jakie idee epoki przetrwały do dziś?


Wojny Kulturowe przeciw Polsce to nowa popularnonaukowa seria historyczna Narodowego Centrum Kultury. Jest poświęcona świadomym zabiegom dyfamacyjnym przeciwko Polsce prowadzonym głównie przez Imperium Rosyjskie (następnie Związek Radziecki) i Prusy (następnie Rzeszę Niemiecką) – państwa, które dokonały rozbiorów I RP. Działania te miały służyć początkowo uzasadnieniu akcji rozbiorowej, rzekomo słusznych pretensji do polskich ziem, a następnie utrzymywaniu podziałowego status quo. Autor pierwszego tomu poświęca dużo uwagi również obrazowi Polski w innych krajach: Francji czy Anglii, gdzie popularyzowano wiedzę nt. Polski poprzez relacje z podróży, encyklopedie czy doniesienia prasowe.


***

Dr Jacek Kordel: ur. 1988 w Warszawie, absolwent Instytutu Historycznego UW (2012), w którym obronił też doktorat (2017, nagroda Prezesa Rady Ministrów oraz Polskiego Towarzystwa Badań nad Wiekiem Osiemnastym).

Zachęcamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Audycja: Rozpruwacz kulturalny

Prowadzący: Jakub Moroz

Gość: dr Jacek Kordel, historyk

Data emisji: 29.06.2020

Godzina emisji: 23.35

PR24/mat. wydawnictwa

Czytaj także

Spór o oświecenie. Jakie idee epoki przetrwały do dziś?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2018 10:38
Czym jest oświecenie? Pytał niegdyś Immanuel Kant. Wydaje się, że pytanie to należy postawić raz jeszcze, bowiem o te epokę toczą się zaciekłe spory. Jak było naprawdę? By odpowiedzieć na to pytanie, warto sięgnąć do książki „Drogi do nowoczesności” Gertrudy Himmelfarb, która ukazał się na polskim rynku. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym prof. Agnieszka Nogal, filozof z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rozpruwacz kulturalny". Filozofia i piękno według Rogera Scrutona

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2020 00:01
- Roger Scruton boleśnie odczuwał to, że żyjemy w świecie nieprawdopodobnie oszpeconym - opowiadała w audycji dr Justyna Melonowska filozof, publicystka miesięcznika "Christianitas".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rozpruwacz Kulturalny". Rozmowa o książce "Kobiety niepodległości"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2020 12:00
- Kobiety, które przystąpiły do Polskich Drużyn Strzeleckich były wychowane w etosie polskich powstań narodowych, w rodzinach gdzie pielęgnowano polski patriotyzm i idee niepodległości - powiedziała w Polskim Radiu 24 prof. Marta Sikorska-Kowalska, historyk z Uniwersytetu Łódzkiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rozpruwacz kulturalny". Marek Kochan i jego "Dramaty wybrane"

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2020 23:58
Gościem audycji był pisarz i dramaturg Marek Kochan. Opowiedział o pokazywanej w teatrze rzeczywistości i o swoim zainteresowaniu dramatem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Koronawirus w USA. 45,7 miliona bezrobotnych z powodu COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 02:20
W Stanach Zjednoczonych liczba osób, które straciły pracę z powodu pandemii koronawirusa, przekroczyła 45 milionów 700 tysięcy. Według danych Departamentu Pracy tylko w ubiegłym tygodniu w całym kraju złożono 1,5 miliona wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.
rozwiń zwiń