more_horiz

"Opowieść o tych, którzy walczą o coś więcej". Krytyk o spektaklu "Matka Joanna od Aniołów"

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 10:00
- Nie ma w nim wyraźnych odpowiedzi, są raczej zaproszenia do rozważań nad religią czy duchowością - tak o spektaklu "Matka Joanna od Aniołów" w Teatrze Narodowym mówił w Polskim Radiu 24 krytyk teatralny, Przemysław Skrzydelski.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: HolgersFotografie /pixabay.com/CC0 Public Domain

W Teatrze Narodowym Wojciech Faruga przygotował sceniczną interpretację "Matki Joanny od Aniołów" Jarosława Iwaszkiewicza na podstawie scenariusza filmowego Jerzego Kawalerowicza i Tadeusza Konwickiego. Długo oczekiwana premiera przedstawienia odbyła się 5 września na scenie przy Wierzbowej. Prace nad spektaklem przerwała pandemia, pierwotnie premiera miała się odbyć 28 marca.


shutterstock_poezja120.jpg
"Pomieszanie porządków ma pokazać nasze życie". Adam Leszkiewicz o "Apokalipsie psa"

"Docieranie do prawdy"

Prowadzący audycję Jakub Moroz przypomniał, że spektakl opowiada o tym, iż do Ludynia, na krańce dawnej Rzeczpospolitej, przybywa młody egzorcysta ksiądz Suryn. Miejscowy klasztor opanował diabeł.

W tytułowej roli przeoryszy występuje Małgorzata Kożuchowska. - Jest taka scena w spektaklu, o wspomnieniach z dzieciństwa. To opowieść o ludziach, którzy poprzez pewne wydarzenia docierają do prawdy, chcąc zawalczyć o coś więcej - mówił gość PR24.

W spektaklu wykorzystano fragmenty tekstów między innymi Stanisława Wyspiańskiego czy Stanisława Barańczaka. Zapraszamy do wysłuchania zapisu audycji.


Posłuchaj
23:32 PR24_MPLS 2020_09_28-23-35-46.mp3 P. Skrzydelski o spektaklu "Matka Joanna od Aniołów" ("Rozpruwacz kulturalny")

Audycja: "Rozpruwacz kulturalny" 

Prowadzący: Jakub Moroz

Gość: Przemysław Skrzydelski (krytyk teatralny)

Data emisji: 28.09.2020

Godzina: 23.36

Zobacz także

Zobacz także