W jaki sposób odczytywać znaczenie święta Bożego Narodzenia?
Już za kilka dni większość wyznań chrześcijańskich będzie obchodziła święto Bożego Narodzenia, jedno z najważniejszych w kalendarzu liturgicznym. O przesłaniu i kulturowych oraz teologicznych kontekstach uroczystości mówił w audycji "Rozpruwacz kulturalny" dr Sebastian Duda, teolog związany z kwartalnikiem "Więź".
2020-12-22, 09:23
W pierwszych wiekach chrześcijaństwa święto Bożego Narodzenia nie było nadzwyczajnie kultywowane. Dr Sebastian Duda przyznał, że historia tej uroczystości jest niezwykle ciekawa i skomplikowana.
Powiązany Artykuł
Jak święta obchodzą Polacy w dalekich zakątkach świata?
- Święto obchodzone 25 grudnia pojawiło się w IV w., czyli dość późno. Wcześniej chrześcijanie, od II w., w lokalnych wspólnotach obchodzili święto Epifanii, znane dziś pod nazwą uroczystości Trzech Króli, które było również pamiątką Bożego Narodzenia - przypomniał gość Jakuba Moroza.
Posłuchaj
Podania o narodzinach Jezusa możemy znaleźć w Ewangeliach św. Łukasza i św. Mateusza. Dr Duda zaznaczył, że pomimo podobieństw, oba zapisy dość mocno między sobą się różnią.
- Nie są to biografie, opowieści mają cel teologiczny. W jednej Ewangelii bohaterem dzieciństwa Jezusa jest Józef, w drugiej Maryja. Są również dwa rodowody, rodowodem Jezusa rozpoczyna się zapis wg św. Mateusza, a u św. Łukasza porządek jest odwrócony, w trzecim rozdziale zaczyna się od Józefa i dochodzi do samego praojca Adama - zwrócił uwagę.
REKLAMA
Dlaczego święto Bożego Narodzenia obchodzone jest 25 grudnia? Odpowiedź m.in. na to pytanie można znaleźć w całej rozmowie z dr. Sebastianem Dudą. Zapraszamy do jej wysłuchania.
***
Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"
Prowadzący: Jakub Moroz
Gość: dr Sebastian Duda, teolog związany z kwartalnikiem "Więź"
Data emisji: 21.12.2020
Godzina emisji: 23.36
Polskie Radio 24/db
REKLAMA