more_horiz

Kultura w dobie pandemii. Przemysław Skrzydelski: teatru nie można zamknąć tak łatwo jak muzeum

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2021 09:51
- Teatr to nie jest muzeum, które można łatwiej zamknąć. Jest to organizm żywy, a sezon rozpoczął się zamknięciem - powiedział Przemysław Skrzydelski, krytyk teatralny. Gość zwrócił uwagę na małe podmioty teatralne, które są w cięższej sytuacji niż duże sceny.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Fer Gregory

Zgodnie z rozporządzeniem przyjętym w grudniu zamknięcie kin i teatrów potrwa przynajmniej do 17 stycznia. Wcześniej, po marcowym zamknięciu, placówki miały ograniczoną widownię. W pierwszej fazie zajęta mogła być połowa miejsc na widowni, później już tylko 25%. Gość "Rozpruwacza kulturalnego" mówi, że ciężko oceniać artystycznie sezon, który rozpoczął się w marcu zamknięciem.

Małe sceny

sztuka 1200.jpg

Kultura w 2020 roku przeniosła się do sieci

Zdaniem Przemysława Skrzydelskiego w obecnej sytuacji należy skupić się na innych aspektach życia teatralnego w Polsce niż do tej pory. Jego zdaniem pandemia przyniosła sytuację, w której teatrom jest szczególnie ciężko. - Teatr to nie jest muzeum, które można łatwiej zamknąć. Jest to organizm żywy, a sezon rozpoczął się zamknięciem. Trudno oceniać go artystycznie w sensie kolejnych premier, osiągnięć twórców, ale trzeba skupić się na tym, co się nie wydarzyło, bo nie mogło się wydarzyć - powiedział.

- W pandemii mówi się o teatrze publicznym i wielkich scenach. Ludzie z tych teatrów mniej lub bardziej sobie poradzą. Zapominamy o tym, że przecież w Polsce działalność teatralna to także działalność parateatralna, edukacyjna, związana pośrednio z teatrem - dodaje krytyk.

Czytaj też:

Zdaniem gościa Polskiego Radia 24, mówiąc o sytuacji teatru wywołanej pandemią, trzeba zwrócić uwagę na skalę działalności małych teatrów w Polsce. - Jeżeli 10 lat temu liczono, że mamy 200 scen prywatnych, to dzisiaj jest ich znacznie więcej. Obok tego mamy dużo grup teatralnych, stowarzyszeń i fundacji. Ten lockdown dotyka przede wszystkim ich. To skończy się prawdopodobnie upadkiem takich małych inicjatyw, o których rzadko się rozmawia - ocenia.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.


Posłuchaj

22:51 _PR24_AAC 2021_01_04-23-36-03.mp3 Teatr w dobie pandemii. Przemysław Skrzydelski: teatru nie można zamknąć tak łatwo jak muzeum ("Rozpruwacz kulturalny")

***

Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"
Prowadzący: Jakub Moroz
Gość: Przemysław Skrzydelski (krytyk teatralny)
Data emisji: 04.01.2021
Godzina emisji: 23.36

dz

Zobacz także

Zobacz także