Wojciech Kudyba: słucham krzywd ludzi, potem tkam opowieść w głowie i zamieniam ją w formę
- Piszę o tych ludziach, którzy są ofiarami krzywd społecznych, bo jeśli np. stracili pieniądze, to stracili też marzenia - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Kudyba, poeta, prozaik, krytyk, historyk literatury.
2021-01-19, 13:30
Audycja została poświęcona nowemu, drugiemu tomowi opowiadań Wojciecha Kudyby, "I co dalej?". Gość PR24 powiedział, że od pewnego momentu swojego życia, rozszerzał w sobie swego rodzaju indywidualizm po to, by słuchać innych, zwłaszcza tych, którzy w debacie publicznej rzadko mają głos.
Powiązany Artykuł
"1000 filmów, które tworzą historię kina". Prof. Kletowski: udało się utrzymać wielogłosowość tej publikacji
"Nie oceniać ludzi"
- O wiele ważniejsze jest to, by nie oceniać ludzi, zwłaszcza tych poza głównym nurtem, pozwolić im powiedzieć to, co mają do powiedzenia. Sporo więc w moim opowiadaniu jest właśnie ich monologów, gdzie skryta jest mądrość - powiedział Wojciech Kudyba.
Jak podkreślił, część sytuacji w opowiadaniach wydarzyła się naprawdę, a on sam był ich świadkiem. Niektóre zostały mu opowiedziane. - Głównym źródłem mojej inspiracji są spacery z psem, w czasie których poznaję ludzi, a oni opowiadają, wielu z nich znam od lat. Tak powoli tkam w swojej głowie opowieść, którą potem zamieniam w formę artystyczną - powiedział prozaik.
Posłuchaj
REKLAMA
Twórczość literacka Wojciecha Kudyby obejmuje siedem zbiorów poetyckich: Wierność w małej rzeczy (1992), Zwykły porządek rzeczy (1997), Wiersze dla księdza Jana i innych bliskich osób (1999), Tyszowce i inne miasta (2005), Gorce Pana (2007), Ojciec się zmienia (2011), W końcu świat (2014). Potem zaś cztery książki prozatorskie: Nazywam się Majdan (2015), Imigranci wracają do domu (2018), Kamienica (2018), Pułascy (2020).
Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"
Prowadzący: Jakub Moroz
Gość: prof. Wojciech Kudyba
REKLAMA
Data emisji: 18.01.2021
Godzina: 23.36
REKLAMA