X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Intelektualny rzecznik epoki". Czyżewski o życiu i twórczości Leszka Kołakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2021 11:30
Był aktywnie zaangażowany w komunizm w Polsce, określał się jako myśliciel marksistowski, ale bardzo szybko przyszło rozczarowanie marksizmem - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Hubert Czyżewski z Centrum Badań Kopernik UJ, komentując biografię Leszka Kołakowskiego. 
Leszek Kołakowski
Leszek Kołakowski Foto: PAP/Matthias Ernert

Tematem audycji była biografia Leszka Kołakowskiego pt. "Kołakowski. Czytanie świata. Biografia" napisana przez Zbigniewa Mentzla.

Leszek Kołakowski..jpg
Klub Krzywego Koła - trybuna inteligencji czy barometr władzy?

- Jest świetnym podsumowaniem i wprowadzeniem w Kołakowskiego - powiedział o książce gość rozmowy. - Ona zbiera możliwie wszystkie najważniejsze wątki zarówno z biografii, jak i myśli Leszka Kołakowskiego - dodał. 


Posłuchaj
22:40 _PR24_AAC 2021_02_08-23-36-11.mp3 Hubert Czyżewski: Mentzel podsumowuje Kołakowskiego, myślę, że dobrym określeniem, że był to intelektualny rzecznik epoki ("Rozpruwacz kulturalny/PR24")

 

Czyżewski zwrócił uwagę na rolę filozofa w rozwoju myśli drugiej połowy XX wieku. - Mentzel podsumowuje Kołakowskiego, myślę, że dobrym określeniem, że był to intelektualny rzecznik epoki - powiedział. - Był to człowiek, twórca, który żył i publikował bardzo długo - dodał, zwracając uwagę na szeroko rozpiętą w czasie twórczość Kołakowskiego, która objęła wiele intelektualnych prądów ówczesnej Europy. 

Trudną do przecenienia rolę, zdaniem Czyżewskiego, odegrał filozof również w okresie przemian ustrojowych w Polsce. - Był w pewnym sensie intelektualnym ojcem chrzestnym tego, co się wydarzyło w roku 1989 w Polsce - zauważył. 


Zapraszamy do wysłuchania audycji.

* * *

Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"

Prowadzący: Jakub Moroz

Gość: dr Hubert Czyżewski (Centrum Badań Kopernik UJ, Kultura Liberalna)

Data emisji: 8.02.2021

Godzina: 23.36

kb

Czytaj także

Jan Strzelecki – ofiara własnej filozofii

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2018 06:45
W nocy z 29 na 30 czerwca 1988 został ciężko pobity na warszawskiej ulicy. Nieprzytomnego z ciężkimi obrażeniami głowy znaleziono nad brzegiem Wisły nieopodal mostu Śląsko-Dąbrowskiego u wylotu ulicy Karowej. Zmarł 11 lipca, w wyniku obrażeń.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakub Szamałek: jeszcze nie tak dawno słowo filozofa miało dużą wagę

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2020 20:21
- Umberto Eco potrafił trudne zagadnienia natury filozoficznej wykorzystać jako tło do snucia intrygi - mówił w Programie 2 Polskiego Radia pisarz i scenarzysta Jakub Szamałek.
rozwiń zwiń