"Miała potencjał rewolucji społecznej". Woynarowski w PR24 o insurekcji kościuszkowskiej

- Chciałem zderzyć ze sobą wiele różnych spojrzeń i wiele różnych wizji - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Woynarowski, artysta Akademii Sztuk Pięknych, autor książki "November".  

2021-04-13, 09:50

"Miała potencjał rewolucji społecznej". Woynarowski w PR24 o insurekcji kościuszkowskiej
Portret Tadeusza Kościuszki datowany na 1838 r.Foto: Biblioteka Narodowa/polona.pl/domena publiczna

Autor audycji postawił pytanie na temat tego, czy insurekcja kościuszkowska mogła się powieść i czy to pytanie nie brzmi zbyt współcześnie. Insurekcja to polskie powstanie narodowe przeciw Rosji i Prusom w 1794 roku, które obejmowało również insurekcję warszawską, wileńską, kurlandzką, wielkopolską i kilka innych.

"Sięgnąłem po formę komiksu"

Powiązany Artykuł

demiurg-biografia-adama-michnika-1200.jpg
"On sam i jego otoczenie nie chciało współpracować przy jej pisaniu". Graczyk o biografii Michnika

Jakub Woynarowski, gość audycji, to autor książki pt. "November". Autor, nawiązując do rewolucji francuskiej, usiłuje nakłonić nas do przeanalizowania europejskich wydarzeń z dzisiejszego punktu widzenia, także w odniesieniu do możliwości takiej rewolucji w Polsce.

- Sięgnąłem po formułę komiksu, która zdaniem wielu jest przekazem banalnym, ale według mnie to postrzeganie stereotypowe. Komiks to szalenie różnorodne medium, obrazy, z których budowana jest narracja, mogą być konstruowane bardzo różnorodnie - powiedział gość PR24.

REKLAMA

"Potencjał rewolucji społecznej"

Dodał, że schyłek XVIII w. w formie wizualnej jest mało pokazany. - Opowieść o Francji czy Europie w ogóle znamy z podręczników historii, nasze podwórko i nasze postrzeganie tej rewolucji jest postrzeganiem poprzez walkę o niepodległość, ale jest to tylko jakiś element szerszej układanki - mówił Jakub Woynarowski.

Jak podkreślił, jedną z wizji była ta mówiąca o tym, że insurekcja kościuszkowska mogłaby się stać czymś w rodzaju rewolucji francuskiej, ale tak się nie stało. - Był potencjał rewolucji społecznej, nie tak radykalnej jak we Francji, ale jednak. To nie zaistniało ze względu na napięcia - mówił gość PR24.


Posłuchaj

J. Woynarowski o książce "November" ("Rozpruwacz kulturalny") 23:15
+
Dodaj do playlisty

 

Jakub Wojnarowski studiował na Wydziale Grafiki (dyplom w Pracowni Filmu Animowanego prof. J. Kuci) i w Międzywydziałowej Pracowni Intermediów ASP w Krakowie. Freelance designer, współpracuje z agencjami reklamowymi, wydawnictwami, instytucjami kulturalnymi, klientami indywidualnymi.

REKLAMA

Wykonuje komiksy, storyboardy, ilustracje prasowe i książkowe, projektuje plakaty, systemy identyfikacji wizualnej, druki akcydensowe. Jako rysownik-ilustrator współpracuje m.in. z łódzkim MPK, Międzynarodowym Festiwalem Komiksu w Łodzi, Małopolskim Instytutem Kultury oraz Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie.

Swoje ilustracje i komiksy publikował m.in. w magazynach "Lampa" i "Autoportet". Realizuje animacje autorskie i komercyjne oraz krótkometrażowe formy fabularne. Jako twórca animacji i video współpracował z TVP Kultura, Muzeum Narodowym w Krakowie, Appetite Production, Ogrodem Doświadczeń im. S. Lema w Krakowie oraz Międzynarodowym Festiwalem Komiksu w Łodzi. Uczestniczył w ponad 50 wystawach oraz pokazach filmowych w kraju i za granicą.

Więcej w nagraniu.

Audycja: "Rozpruwacz kulturalny"

REKLAMA

Prowadzący: Jakub Moroz

Gość: Jakub Woynarowski (artysta)

Data emisji: 12.04.2021

Godzina: 23:36

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej