more_horiz

Dr Kencki: inspiracje teatrem francuskim to jeden z ważniejszych elementów polskiej sceny narodowej

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 13:16
- Wpływ teatru francuskiego na teatr staropolski był bardzo duży. Widać, że inspiracje Molierem i teatrem francuskim stały się jednym z ważniejszych elementów polskiej sceny narodowej - mówił w Polskim Raidu 24 dr Patryk Kencki, teatrolog, autor książki "Staropolski Molière". 
Staropolski Molire
Staropolski MolièreFoto: Materiały prasowe

"Staropolski Molière" to książka poświęcona wczesnej recepcji dzieł francuskiego komediopisarza w Rzeczypospolitej. Autor monografii przedstawia historię staropolskich inscenizacji oraz przekładów, parafraz i adaptacji komedii Molierowskich. Pozycja ta ukazuje przyswajanie twórczości francuskiego komediopisarza w różnych nurtach ówczesnego życia teatralnego: na dworach (królewskich i magnackich), w teatrach konwiktowych (jezuickich, pijarskich i teatyńskich) oraz na powstających w osiemnastowiecznej Rzeczypospolitej scenach publicznych - czytamy opis tytułu. 

Czytaj także:
radziwiłłowa polona 1200.jpg
Jak Franciszka Radziwiłłowa przerobiła Moliera na polski

- Zajmuję się historią teatru staropolskiego, czyli tego, który funkcjonował do wieku XVIII. Szczególnie interesuje mnie okres do powstania sceny narodowej - tłumaczył dr Patryk Kencki, autor książki. Jak wskazał - "teatr staropolski powstawał w wyniku różnorakich inspiracji". Z tego powodu - mówił gość PR24 - aby "lepiej zrozumieć jego istotę", historykom wydaje się słuszne badanie poszczególnych wpływów. 

Posłuchaj
22:49 _PR24_AAC 2021_09_13-23-36-18.mp3 Dr Patryk Kencki o książce "Staropolski Molière". ("Rozpruwacz kulturalny")

- Postanowiłem przyjrzeć się recepcji dawnej Moliera w wieku XVII i XVIII przy okazji patrząc troszeczkę szerzej, bo przyglądając się wypływom innych autorów i obecności aktorów francuskich w Polsce w tym czasie - opisywał ekspert. Rozmówca poinformował, że badania, które towarzyszyły pisaniu książki, wskazują na bardzo duży wpływ teatru francuskiego na staropolski. 

- To się przejawia chociażby w tym, jak różne środowiska i ośrodki sięgały po francuskich autorów. Widać, że te inspiracje Molierem i teatrem francuskim stały się jednym z ważniejszych elementów polskiej sceny narodowej - podkreślił rozmówca. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

***

Audycja: Rozpruwacz kulturalny

Prowadzący: Jakub Moroz

Gość: dr Patryk Kencki, teatrolog, autor książki "Staropolski Molière"

Data emisji: 13.09.2021

Godz. emisji: 23.34

PR24/jbt

Zobacz także

Zobacz także