Historia i religia w ujęciu Alaina Besancona
Problemy wiary i Kościoła we współczesnym świecie, rozpatrywane na tle historii chrześcijaństwa. Oto główny temat najnowszej książki Alaina Besancona, francuskiego filozofa, historyka, wybitnego znawcy Rosji i jednego z największych sowietologów dwudziestego wieku. W audycji „Rozpruwacz kulturalny” rozmowa o publikacji „Współczesne problemy religijne”, a o spojrzeniu na historię jej autora.
2017-07-22, 19:45
Posłuchaj
Besancon w swoim najnowszym dziele zawarł wnikliwe i często krytyczne eseje, które oparte są na jego bogatej wiedzy historycznej. Porusza w nich wiele tematów dotyczących relacji między trzema największymi religiami: chrześcijaństwem, islamem i judaizmem. Przygląda się również wyzwaniom, przed którymi stają w dzisiejszych czasach.
W Polsce znana jest inna książka Alaina Besancona „Święta Ruś”, w której autor w ironiczny sposób podszedł do obrazu, jaki sama o sobie kreuje dziś Rosja, a wcześniej Związek Radziecki. – Besancon zadaje pytanie o to, czy Rosję można traktować jako Europę, gdyż zbudowana jest na przemocy, a nie zabezpieczeniu praw obywatelskich – powiedział prof. Remigiusz Forycki, romanista w Uniwersytetu Warszawskiego.
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił również duże zasługi Alaina Besancona dla Polski. Był on najczęściej tłumaczonym pisarzem zagranicznym w podziemiu w okresie PRL. Francuski politolog w 1999 roku inaugurował otwarcie nowego budynku Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.
– Przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego został uhonorowany Komandorią Orderu Zasług Rzeczypospolitej Polskiej. Za swoje zasługi i za to, co zrobił dla kultury otrzymał także doktorat honorowy UW. Jest on także jednym z najbardziej wiernych przyjaciół naszego kraju – dodał.
REKLAMA
Audycję „Rozpruwacz kulturalny” prowadził Jakub Moroz.
Polskie Radio 24/db
__________________
Rozpruwacz Kulturalny - wszystkie audycje Jakuba Moroza
REKLAMA
Data emisji: 22.07.17
Godzina emisji: 18:15
REKLAMA