Rola szkoły w procesie wychowawczym
14 października obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej. Jakie znaczenie w wychowaniu młodzieży ma szkoła? Jakimi narzędziami wychowawczymi dysponują nauczyciele? O jednym z najważniejszych etapów kształtowania młodego człowieka mówili Małgorzata Olszewska-Pietrzyk (nauczycielka) i Waldemar Anuszewski (prezes Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi) w audycji Społeczeństwo Obywatelskie Reaktywacja.
2016-10-16, 07:30
Posłuchaj
Jak wskazywała Olszewska-Pietrzyk, młodych ludzi trzeba przede wszystkim „wzmacniać, żeby czuli się wartościowi”. – Oni mają poczucie, że społeczeństwo ich z gruntu uznaje za słabszych, głupszych. Od samego początku czują się gorzej. Nauczycielka podkreśliła także, że w okresie młodzieńczego buntu „trzeba po prostu rozmawiać, nie dać się sprowokować, wejść na ścieżkę wojenną”.
Waldemar Anuszewski mówił, że młodzież warto zachęcić do działania na rzecz innych. Wspominał, że zaczął oddawać krew dzięki nauczycielom. – To wciąga, jeśli my zrobimy jakąkolwiek edukację. Jeżeli przyjdziemy do tych ludzi. Mamy takie powiedzenie: pomóż pomagać pomagającym.
Jak dodała Olszewska-Pietrzyk, „jeżeli to ziarenko się rzuci na dobry grunt efekty są bardzo fajne”.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Maciej Woźniakiewicz.
Polskie Radio 24/ip
_____________________
Data emisji: 15.10.2016
Godzina emisji: 00:06
REKLAMA