Fundacja Rak’n’Roll. Zdjąć tabu z choroby nowotworowej

Rak’n’Roll to fundacja starająca się zmienić schematy myślenia o chorobie nowotworowej i działająca ku poprawie jakości życia chorych na raka. Fundacja prowadzi szereg projektów i programów wychodzących naprzeciw chorym, angażując w działalność wolontariuszy z autorskimi i partnerskimi programami. O działalności fundacji Rak’n’Roll mówiły w audycji Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja psycholog fundacji Małgorzata Ciszewska-Korona i dyrektorka biura fundacji Marta Szklarczuk.

2017-11-07, 21:00

Fundacja Rak’n’Roll. Zdjąć tabu z choroby nowotworowej
Mural promujący akcje fundacji "Raknroll".Foto: materiały prasowe

Posłuchaj

07.11.2017 Małgorzata Ciszewska-Korona i Marta Szklarczuk o Fundacji Rak’n’Roll.
+
Dodaj do playlisty

Fundacja Rak’n’Roll powstała w 2009 roku z inicjatywy nieżyjącej już Magdy Prokopowicz, która doświadczona chorobą nowotworową, chciała pomóc innym znajdujących się w podobnej sytuacji. Projekty realizowane przez fundację to np. "Dzień Boskich Matek", obchodzony 6 października, który uświadamia, że w ciąży można bezpiecznie leczyć raka. Istnieje również akcja zbierania włosów "Daj włos" – na peruki dla kobiet po chemii, w którą włączyło się mnóstwo młodzieży.

Według Marty Szklarczuk fundacja powstała z miłości Magdy Prokopowicz do swojej rodziny. – Magda w trakcie leczenia onkologicznego zaszła w ciążę i podjęła decyzję, by dziecko urodzić. Spotkała dra jerzego Giermka, który poprowadził ją i w czasie remisji urodziła dziecko. Stwierdziła, że nie chce, by jakakolwiek kobieta przechodziła przez piekło, które ona przeszła. Jesteśmy za tym, by kobieta miała wybór czy chce urodzić dziecko w trakcie choroby – powiedziała rozmówczyni Polskiego Radia 24.

Zdaniem Małgorzaty Ciszewskiej-Korony założycielka Fundacji Rak’n’Roll chciała zdjąć tabu z choroby nowotworowej. – Magda chciała pokazać, że nowotwór jest taką samą chorobą przewlekłą, jaką jest cukrzyca czy problemy z krążeniem. Nie chciała, aby pacjenci onkologiczni byli stygmatyzowani. Idea akcji "Daj włos" łączy ze sobą ludzi chorych i zdrowych – zdrowe oddają część siebie, by piękno mogły zachować kobiety w trakcie leczenia onkologicznego – mówiła psycholog.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Maciej Woźniakiewicz.

Polskie Radio 24/IAR/PAP/kk

_____________________

Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

Data emisji: 07.11.2017

Godzina emisji: 20:36


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej