Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja. Dyskusja wokół "okien życia"
"Okna życia" to miejsca, w których rodzice mogą zostawić dziecko, jeśli czują, że nie mogą się nim zajmować. Według danych, istnieje w Polsce ok. 70 takich miejsc i powstają wciąż nowe. Mówili o tym w audycji Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja dr Jacek Lisawa – lekarz współpracujący z "oknem życia" przy ul. Hożej w Warszawie, s. Barbara Król – opiekunka "okna życia", ks. Kamil Chojnacki – dyrektor praskiego Caritasu, który jest współinicjatorem powstania "okien życia".
2018-04-03, 21:15
Posłuchaj
"Okno życia" to jedna z inicjatyw otworzenia społeczeństwa dobrej woli na ratowanie dzieci niechcianych. Pozostawienie dziecka w „oknie życia” oznacza jednocześnie, że rodzice zrzekają się do niego praw. Ich zwolennicy zwracają uwagę na to, że gdyby nie one, zdesperowani rodzice mogliby porzucać dzieci w warunkach, które mogłyby zagrażać życiu i zdrowiu noworodków.
Okna życia bywają jednak krytykowane (jakiś czas temu UNICEF postulował ich likwidację), ze względu na to, że dziecko w nim pozostawione nie ma szansy w przyszłości dowiedzieć się, kto jest jego biologicznym rodzicem.
Według dra Jacka Lisawy "okno życia" powinno nieść w sobie element dyskrecji. – Za każdym razem, gdy rodzi się dziecko, zadaję sobie pytanie – na czym polega fenomen życia? "Okno życia" ma zachęcać zdesperowaną matkę, że może oddać dziecko w sposób całkowicie anonimowy – mówił gość Polskiego Radia 24.
Jak podkreślała s. Barbara Król, pierwsze "okno życia" w Polsce powstało w Krakowie. – Można powiedzieć, że byłyśmy inicjatorkami powstanie pierwszego okna życia w Warszawie w 2008 roku. Przez te 10 lat było tam 15 dzieci – powiedziała siostra.
REKLAMA
Zdaniem ks. Kamila Chojnackiego idea "okien życia" związana jest z postacią papieża Innocentego III. – Jak podają źródła historyczne w Rzymie w 1198 roku papież podjął decyzję o otwarciu szpitala i sierocińca, w którym przygarniane były dzieci osierocone i oddawane były dzieci nowonarodzone, które z różnych powodów nie były chciane przez swoich rodziców – wspominał duchowny.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Maciej Woźniakiewicz.
Polskie Radio 24
REKLAMA
Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
Data emisji: 03.04.2018
Godzina emisji: 20:35
REKLAMA