X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Uczestnicy projektu są aktorami i niosą tę ideę dalej". Maria Poszwińska o "Onkoprzestrzeni kreatywnej"

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2020 08:10
- Wszystkie nasze działania są filmowane i trafiają do internetu, a pacjenci są jakby nośnikiem naszej idei i opowiadają, jak (...) potrafią uporządkować swoje życie mentalnie, a jednocześnie ubogacić i upiększyć - mówiła o "Onkoprzestrzeni kreatywnej" w Polskim Radiu 24 Maria Poszwińska. Gościem audycji "Społeczeństwo Obywatelskie-Reaktywacja" była także dr Elżbieta Galińska, muzykolog i muzykoterapeuta.
nz warsztaty fundacji Onkoprzestrzeń kreatywna
n/z warsztaty fundacji "Onkoprzestrzeń kreatywna"Foto: mat. prom. Onkoprzestrzeń kreatywna

Projekt "Onkoprzestrzeń kreatywna", to różne formy kreatywności realizowane przez pacjentów onkologicznych, ponadto zakłada on tworzenie filmów dotyczących psychoonkologii.

"Onkoprzestrzeń kreatywna" wspomaga leczenie chorób nowotworowych we współpracy z lekarzami, poprzez metody wsparcia psychicznego. O tym, jak program działa w okresie pandemii była mowa w Polskim Radiu 24. Wspominano m.in. plener, który się odbył w dniach 14-18 sierpnia, mowa była także o wystawach, w tym wirtualnych.

"Pacjenci są jakby nośnikiem naszej idei"

Oto jak o genezie programu "Onkoprzestzreń kreatywna" mówi jego pomysłodawczyni Maria Poszwińska.

- Idea projektu łączy się z chorobą nowotworową, którą rozpoznano u mnie prawie 20 lat temu. Kiedy otrzymałam diagnozę, zareagowałam podobnie jak większość osób w mojej sytuacji. Byłam w dużym stresie. Na szczęścia szybko znalazły się wokół mnie osoby potrafiące mną potrząsnąć. Podniosło mnie na duchu również wiele przeczytanych książek, w których pojawiały się liczne przykłady osób, będących w takiej sytuacji jak ja, a reagujących na swoją chorobę bez dominującego u nas cierpiętnictwa i przytłaczającego myślenia o rychłym końcu. Wykorzystałam wiedzę zaczerpniętą z tych lektur i zaczęłam realizować się w aktywnościach, które pozwoliły mi oderwać się od choroby: realizować filmy, podróżować, wspinać się po górach, medytować…Tak, szybko wzięłam się w garść opanowałam stres i zaczęłam normalnie żyć. Pomyślałam wtedy, że warto przekazać swoją wiedzę i doświadczenia innym.


pap Fangor Krzysztof Musiał 1200.jpg
"Kwadratura kultury" o niezwykłej kolekcji polskiej sztuki

Maria Poszwińska mówiła o znaczeniu sztuki podczas pracy z pacjentami onkologicznymi.

Przestrzeń, to coś więcej niż miejsce. W naszym projekcie ogromną rolkę odgrywają zajęcia artystyczne, kreatywne. Rożne działania związane z muzyką, tańcem, malarstwem, fotografia. Wszystkie nasze działania są filmowane i trafiają do internetu, a pacjenci są jakby nośnikiem naszej idei i opowiadają, jak im pomaga "Onkoprzestrzeń kreatywna", jak oni są w stanie się zmienić(…), jak potrafią swoje życie uporządkować mentalnie, a jednocześnie ubogacić i upiększyć - opowiadała w PR24 Maria Poszwińska. - To projekt filmowy, wszyscy którzy w nim występują są aktorami. To ponad 200 osób, którym bardzo dziękuję, bo oni niosą tę idę dalej - dodała.

Maria Poszwińska
​filmolog, analityk mediów, kulturoznawca. Od lat realizuje, a obecnie również produkuje filmy dokumentalne, artystyczne i eksper­mentalne o sztuce, muzyce, arteterapii i psychoonkologii, które emitowane były w TVP 1 i TVP 2, w Telewizji Planete i Polsacie. Wiceprezes Fundacji Twórczość i Dokumentacja. Autorka projektu "Onkoprzestrzeń kreatywna". Hobby­stycznie maluje.

Więcej informacji o działalności Fundacji: https://onkoprzestrzen.pl/

Więcej w zapisie audycji, zapraszamy do wysłuchania.

Posłuchaj
23:23 SOR.mp3 13.09.2020 Maria Poszwińska: Wszystkie nasze działania są filmowane i trafiają do internetu, a pacjenci są jakby nośnikiem naszej idei i opowiadają, jak im pomaga "Onkoprzestrzeń kreatywna". (SOR/PR24)

 

***

Audycja: Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja

Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz

Goście: Maria Poszwińska; dr Elżbieta Galińska

Data emisji: 13.09.2020

Godzina emisji: 07.35

PR24/onkoprzestrzen.pl.

Czytaj także

Wakacje z Kartą Dużej Rodziny. Bogaty system zniżek w tysiącach lokalizacji

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2020 03:05
7 tysięcy partnerów w 27 tysiącach lokalizacji oferuje zniżki w ramach Karty Dużej Rodziny - przekazał resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Wiceszefowa ministerstwa Barbara Socha podkreśla, że niższe ceny obejmują też przejazdy kolejowe, zakup żywności, książek, kosmetyków, ubrań czy paliwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin. W tle plenerowa lekcja historii o powstaniu warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2020 18:30
W Warszawie rozpoczął się Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin. Hasłem przewodnim jest "Warszawskie Powstanie wśród nas pozostanie". Zjazd potrwa do 2 sierpnia. Patronat honorowy nad imprezą objął prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Można liczyć na opanowanie pandemii". Prof. Piotr Religa o pracach nad szczepionką

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 20:44
- Należy się spodziewać, że pojawienie się szczepionek oraz występowanie odporności krzyżowej spowoduje, że koronawirus przestanie być groźny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Religa, z Instytutu Karolinska w Solnej w Szweci oraz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
rozwiń zwiń