Falsyfikat dzieła Beksińskiego. Prawnik: jako społeczeństwo obywatelskie potrafimy chronić czystość rynku

- Wystąpiliśmy najpierw do domu aukcyjnego z prośbą o weryfikację i żądanie usunięcia obiektu z aukcji. To zostało niezwłocznie uczynione. To już jest dobry sygnał i dowód na to, że my- społeczeństwo obywatelskie potrafimy czy też w Polsce, czy zasięgiem zagranicznym osiągać cele, czyli chronić czystość rynku - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Radosław Kwaśnicki, prawnik. Gościem audycji był także Kamil Śliwiński, popularyzator polskiej sztuki w nowych mediach.  

2021-05-16, 08:45

Falsyfikat dzieła Beksińskiego. Prawnik: jako społeczeństwo obywatelskie potrafimy chronić czystość rynku

Ostatnio w Nowym Jorku odkryto podrobiony obraz Zdzisława Beksińskiego, którego oryginał wisi w szczecińskim muzeum.

Powiązany Artykuł

salvador dali w 1939 roku 663.jpg
Salvador Dali. Największy ekscentryk XX wieku

- Ten przypadek jest wyjątkowo ciekawy, ponieważ mówimy o próbie sprzedaży obrazu, który znajduje się w Muzeum Narodowym w Szczecinie, czyli jest w zbiorach polskiej instytucji kultury. Próba ta, która miała nastąpić po drugiej stronie oceanu została zauważona przez jednego z kolekcjonerów na takim dużym portalu agregującym informacje o sprzedażach aukcyjnych. Po interwencji ze strony kolekcjonera bardzo szybko kancelaria Radosława Kwaśnickiego podjęła działania, jako reprezentująca spadkobiercę, czyli w tym wypadku Muzeum Historyczne w Sanoku, w celu zdjęcia tego obiektu - powiedział Kamil Śliwiński.

- Okazało się, że oferowany na aukcji kawałek płyty (bo nie będę o nim mówił jako obraz) jest tak naprawdę kopią- od strony technicznej dość udolną - dzieła, które znajduje się w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Co więcej, warto wspomnieć, że obraz był oklejony naklejkami, które miały rzekomo potwierdzać jego oryginalność. Jeśli ktoś dysponuje wiedzą ekspercką to można łatwo wykryć, że data umieszczona na tej naklejce wskazywała na adres, który w dacie tej naklejki już nie istniał, a sam Beksiński w Sanoku nie mieszkał - podkreślił mecenas Kwaśnicki. 


Posłuchaj

Goście Macieja Woźniakiewicza o próbie sprzedaży falsyfikatu dzieła Zdzisława Beksińskiego (" Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja") 22:59
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

- Tu mieliśmy do czynienia z oczywistą próbą oszustwa. Obraz znajdował się w kolekcji polskiego muzeum. Nie wiadomo kto wyprodukował tę kopię, która znalazła się w Stanach Zjednoczonych. Obraz ten został wystawiony na aukcję jako oryginalny, tam sfałszowane były również podpisy artysty. Mamy tu szereg przestępstw. Pokazuje to jasno, że takie społecznościowe śledzenie fałszerstw ma sens. Mamy doświadczenia już kilku takich przypadków fałszerstw na które trafiłem ja, trafili inni fani artysty. Ten przykład pokazuje nam bardzo fajnie schemat jak powinno to być załatwiane, to znaczy: szybko znajdujemy falsyfikat na jakiejś aukcji i bardzo szybko reaguje kancelaria prawna, która reprezentuje spadkobiercę - zaznaczył Śliwiński. 


Więcej w nagraniu.

***

Audycja: Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja

REKLAMA

Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz

Goście: dr Radosław Kwaśnicki (prawnik), Kamil Śliwiński (popularyzator polskiej sztuki w nowych mediach)

Data emisji: 16.05.2021

Godzina emisji: 07.06

REKLAMA

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej