more_horiz

Prezes fundacji Ludzie są Najważniejsi: w naszych działaniach ważny jest patriotyzm

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2021 08:20
- Stawiamy na człowieka, przyglądamy się jak różne wydarzenia historyczne były kształtowane poprzez ludzi - mówił Karol Jarosz, prezes Fundacji Ludzie są Najważniejsi. Gościem audycji był też Mariusz Świder, wolontariusz.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Fundacja realizuje cel upamiętnienia lokalnych bohaterów na terenie całej Polski i chętnie podejmuje współpracę z innymi podmiotami. Obszarem jej działania jest gromadzenie środków, które umożliwiają budowę nowych miejsc pamięci, a w Polsce nie brakuje bohaterskich osób, które nie są należycie upamiętnione.


Paweł Ukielski
Poeci podczas Powstania Warszawskiego. Dr Ukielski: poezja podczas zrywu była pełna złości

- Początków można doszukiwać się w społeczeństwie, w którym było mi dane dorastać, bo zarówno w szkole podstawowej jak i w gimnazjum, otaczali mnie ludzie którzy podkreślali ważność patriotyzmu i działania na rzecz innych. Później działałem w harcerstwie gdzie podobne wartości były prezentowane, a i w szkole średniej było podobnie - mówił Karol Jarosz.

"Ludzie inspirują"

Fundacja Ludzie są Najważniejsi kładzie szczególny nacisk na ochronę istniejących miejsc pamięci, m.in. cmentarzy, pomników, tablic pamiątkowych, by godnie oddawały one hołd zmarłym, skupia się na utrwaleniu niematerialnego dorobku tych, których już z nami nie ma, by zachować dziedzictwo tych osób. Organizuje różnego rodzaju wydarzenia, m.in. wieczory wspomnień, wystawy, konferencje, publikacje, pikniki historyczne.

- Z punktu widzenia Fundacji, dla mnie jako jej wolontariusza, ludzie są osobami które inspirują, dają mi skrzydła do działania także w życiu zawodowym i prywatnym. Bardzo ważne jest to, by spojrzeć na historię oczami ludzi, nie poprzez daty i czas, a poprzez to co np. w powstaniu robiła Pani Basia - mówił Mariusz Świder.


Posłuchaj
21:39 _PR24_AAC 2021_08_08-07-06-23.mp3 K. Jarosz i M. Świder o działaniach Fundacji Ludzie są Najważniejsi ("Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja")

***

Audycja: "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja"

Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz

Gość: Karol Jarosz (prezes Fundacji Ludzie są Najważniejsi), Mariusz Świder (wolontariusz)

Data emisji: 08.08.2021

Godzina: 07:06

Zobacz także

Zobacz także