"Jestem pod urokiem jej wielkiego artyzmu i polskości". Prof. Miziołek o Helenie Modrzejewskiej

2021-10-03, 08:35

"Jestem pod urokiem jej wielkiego artyzmu i polskości". Prof. Miziołek o Helenie Modrzejewskiej
Helena Modrzejewska. Foto: NAC

- To jedna z tych postaci, dla której w Warszawie powinien stanąć pomnik - tak o Helenie Modrzejewskiej mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki, profesor nauk humanistycznych, w latach 2018-2019 dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.

Audycja została poświęcona postaci Heleny Modrzejewskiej, wielkiej aktorce, która już za życia stała się legendarną artystką, gwiazdą scen polskich i amerykańskich. W 1862 roku wystąpiła pierwszy raz przed publicznością we Lwowie, grając debiuty, czyli trzy różne role, które przyniosły jej angaż do teatru lwowskiego. Tutaj zagrała pierwszy raz w dramacie Słowackiego, była Skierką w Balladynie. Jako młoda i niedoświadczona aktorka nie miała jednak szans, żeby dostawać poważne propozycje z klasycznego repertuaru.

Powiązany Artykuł

język polski 1200 free
Bożena Konikowska: początkiem regionalizmu w Polsce są rozbiory i zagrożenie wygaśnięcia naszego języka

- Gdyby jednak dziś stanęła przede mną, powiedziałbym jej, że bardzo dziękuję za jej wspaniały talent, którym zachwyciła świat. Podziękowałbym jej za polskość, tę niesłychaną polskość, ale przede wszystkim powiedziałbym, iż jestem pod urokiem jej wielkiego artyzmu - podkreślił gość PR24, prof. Jerzy Miziołek. 

Modrzejewska jako Lecouvreur

Jesienią 1868 roku aktorka, o której już wcześniej głośno było w Warszawie, zadebiutowała przed stołeczną publicznością dzięki poparciu Sergiusza Muchanowa, prezesa dyrekcji Warszawskich Teatrów Rządowych i jego żony Marii Kalergis-Muchanow. 4 października zagrała w Teatrze Wielkim Adriannę Lecouvreur.

Dzięki sukcesom odniesionym w warszawskim debiucie mogła podpisać kontrakt z Warszawskimi Teatrami Rządowymi. Została pierwszą aktorką dramatu i komedii i osiągnęła status gwiazdy. Modrzejewska miała wpływ na repertuar. Zabiegała o wystawienie Hamleta Szekspira, którego premiera, pierwsza od 50 lat w Warszawie i pierwszy raz w tłumaczeniu z oryginału, odbyła się w 1871 roku z Modrzejewską w roli Ofelii. Pomimo oporów cenzury forsowała dramaty Słowackiego, pierwszy raz w Warszawie zagrano Marię Stuart w 1872 roku, potem przyszedł czas na warszawską prapremierę trzeciego aktu Mazepy (1872).

Posłuchaj

Prof. J. Miziołek o H. Modrzejewskiej ("Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja") 22:51
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja"

Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz

Gość: prof. Jerzy Miziołek (historyk sztuki, profesor nauk humanistycznych, w latach 2018–2019 dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie)

Data emisji: 03.10.2021

Godzina: 07:07

Polecane

Wróć do strony głównej