Prof. Miziołek: po upadku powstania listopadowego powstało wiele dzieł i to nie tylko twórców polskich
- Zdarzyło się wiele smutnych, tragicznych wydarzeń, które nie przyniosły Polsce wolności oraz poprawienia wizji państwa, które miało tylko półwolność - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki i były dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie.
2021-11-14, 07:52
Powstanie listopadowe, czyli wojna polsko-rosyjska. To wydarzenie sprzeciwiało się zniewoleniu narodu Polskiego. Po jego upadku car Mikołaj I Romanow powiedział: "Nie wiem, czy będzie jeszcze kiedy jaka Polska, ale tego jestem pewien, że nie będzie już Polaków". Te słowa dobitnie pokazują nastoje, ból i cierpienie Polaków po upadku tego powstania.
Prof. Jerzy Miziołek na antenie Polskiego Radia 24 powiedział, że wówczas "zdarzyło się wiele smutnych, tragicznych wydarzeń, które nie przyniosły Polsce wolności oraz poprawienia wizji państwa, które miało tylko półwolność. A nie wystarczało tej półwolności, aby współżyć z wielkim mocarstwem rosyjskim. A stało się tak, że tę wojnę przegraliśmy".
- "Wydarzenia z 11 XI podważają podstawowe wartości". Oświadczenie Kościołów i wspólnot chrześcijańskich w Kaliszu
- "Polacy chcą świętować 11 listopada". Wojewoda mazowiecki podsumował Marsz Niepodległości
Przypomniał również, że w czasach wojny powstało wiele dzieł malarskich. Podkreślił, że nie tylko twórców polskich, ale też i niemieckich.
REKLAMA
- Był taki czas, że Niemcy, którzy pochodzili z Saksonii i Drezna, pamiętali o unii polsko-saskiej. W tamtych czasach powstał między innymi obraz Dietricha Montena pod tytułem "Finis Poloniae". Ukazywał on grupę uchodźców z Polski, którzy przekraczają granicę na zachodzie i kierują się do Francji przez Niemcy. Na obrazie widzimy ułana na koniu, osobę siedzącą na kamieniu, która rozpacza, oraz osoby tulące się. Jednym słowem ludzi żegnających się z ojczyzną, do której już nigdy nie wrócą. Ten obraz Montena jest przykładem dobrych stosunków polsko-niemieckich - powiedział prof. Jerzy Miziołek.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja
Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz
Goście: prof. Jerzy Miziołek (historyk sztuki, były dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie)
REKLAMA
Data emisji: 14.11.2021
Godz. emisji: 7.06
nj
REKLAMA