Mazurek Dąbrowskiego. Historia hymnu Polski

- Tekst Józefa Wybickiego był sentymentalny, historyczny, bezpieczny i jednocześnie nawiązywał do odzyskania niepodległości - mówił w Polskim Radiu 24 historyk prof. Wiesław Wysocki. W 2022 roku mija 200 lat od daty śmierci i 275 lat od urodzin Józefa Wybickiego, twórcy "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech".

2022-02-20, 08:16

Mazurek Dąbrowskiego. Historia hymnu Polski
Józef Wybicki jest twórcą "Pieśni Legionów Polskich we Włoszech". Foto: Polona

26 lutego 1927 roku minister spraw wewnętrznych, gen. Felicjan Sławoj Składkowski podał do wiadomości publicznej oficjalny tekst Mazurka Dąbrowskiego – ten dzień uważa się za datę ustanowienia pieśni oficjalnym polskim hymnem państwowym. Mija 95. rocznica tego wydarzenia.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że dyskusja nad ustanowieniem hymnu Polski była bardzo długa. - "Pierwsza brygada" miała mniejsze szanse, aby stać się hymnem Polski. Była utworem środowiskowym, nie była pieśnią, która jednoczyła. Jednocześnie Mazurek Dąbrowskiego był utworem legionowym, aczkolwiek innych legionów. Z kolei "Rota" ze zwrotką "Nie będzie Niemiec pluł nam w twarz" mogła wywoływać dyplomatyczne nieporozumienia. Tymczasem tekst Wybickiego był sentymentalny, historyczny, bezpieczny i jednocześnie nawiązujący do odzyskania niepodległości -  prof. Wiesław Wysocki.

W 1795 roku, po w trzecim rozbiorze, Polska zniknęła z mapy świata. Już dwa lata później w Republice Lombardzkiej na terenie dzisiejszych Włoch utworzono Legiony Polskie pod dowództwem generała Jana Henryka Dąbrowskiego, które u boku Francuzów miały przywrócić Polakom niepodległość. Polskie stopnie wojskowe, polskie komendy i umundurowanie przypominały o celu nadrzędnym, którym kierowali się legioniści. Ich morale miała podnosić zagrzewająca do boju pieśń. Mazurek Dąbrowskiego, którego słowa stworzył pisarz Józef Wybicki, wybitny patriota, już w lipcu 1795 roku wybrzmiewał na ustach przygotowującego się do długiej kampanii polskiego wojska. Legioniści Dąbrowskiego w latach 1798-1805 brali udział w zwycięskich bitwach przeciwko wojskom Neapolu oraz austriackim. Gdy w 1806 roku Jan Henryk Dąbrowski wraz ze swoimi żołnierzami wkroczył do Poznania, a rok później do Warszawy u boku walczącej z Prusami armii napoleońskiej, Mazurek Dąbrowskiego był już doskonale znany w całym kraju i witał zwycięskich legionistów.

REKLAMA

Posłuchaj

Prof. Wiesław Wysocki o historii Mazurka Dąbrowskiego (Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja) 22:00
+
Dodaj do playlisty

 

Mazurek Dąbrowskiego towarzyszył polskiemu orężu zarówno w powstaniu listopadowym, jak i powstaniu styczniowym. Pieśń pojawiła się również w Legionach Piłsudskiego i w trakcie wojny polsko-bolszewickiej, a później już towarzyszyła polskim żołnierzom na frontach II wojny światowej jako oficjalny hymn.

Kompozytor muzyki obecnego hymnu państwowego do dziś pozostaje nieznany. Wbrew przypuszczeniom nie jest nim książę Michał Kleofas Ogiński. 

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

***

Audycja: "Społeczeństwo obywatelskie. Reaktywacja"

Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz

Goście:  prof. Wiesław Wysocki (historyk, UKSW w Warszawie)

Data emisji: 20.02.2022

REKLAMA

Godzina emisji: 7.06

PR24

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej