"Wszyscy jesteśmy siostrami i braćmi". Ks. prof. Przybyłowski o istocie Święta Miłosierdzia Bożego
- Polskie słowo miłosierdzie jest kalką łacińskiego słowa "misericordia", oznacza współczuć z kimś, ale poprzez swoje serce. Mamy odczuwać z drugim człowiekiem, to co jest dla niego ważne, ale co wynika z serca, nie z rozumu. Świat dziś chce odrzucić miłosierdzie, skupiając się na sprawiedliwości - mówił w Polskim Radiu 24 ks. prof. Jan Przybyłowski (UKSW).
2023-04-16, 09:25
Święto Miłosierdzia Bożego obchodzone jest w pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Święto obowiązująca w Kościele powszechnym od 2000 roku. Wprowadził ją do kalendarza liturgicznego Jan Paweł II.
- O miłosierdziu przypomina papież Franciszek w przepięknym dokumencie, do którego lektury zachęcam, encyklice "Fratelli tutti", w którym pokazuje, że wszyscy jesteśmy siostrami i braćmi, to jest istota miłosierdzia, tak jak istotą sprawiedliwości jest równość - przypominał ks. prof. Jan Przybyłowski.
Główne obchody Święta Miłosierdzia Bożego odbędą się, jak co roku, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach. Święto Miłosierdzia zamyka Oktawę Wielkanocy.
Święto to odpowiedź Kościoła na prośbę Jezusa, przekazaną siostrze Faustynie Kowalskiej. Powiedział do niej: "pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia (Dz. 299). Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar. W dniu tym otwarte są wszystkie upusty Boże, przez które płyną łaski" (Dz. 699).
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Społeczeńśtwo obywatelskie: reaktywacja"
Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz
REKLAMA
Gość: ksiądz prof. Jan Przybyłowski (filozof i teolog, UKSW)
Data emisji: 16.04.2023
Godzina emisji: 7.06
REKLAMA