more_horiz

Jak kształtowało się społeczeństwo obywatelskie po odzyskaniu niepodległości?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 08:17
Święto Niepodległości, które obchodzimy 11 listopada, to okazja do wspólnego świętowania powrotu Polski na mapy Europy i Świata. Było to jednak wydarzenie o ogromnym znaczeniu nie tylko polityczny, lecz również społecznym.
Audio
  • 10.10.19 "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja". O kształtowaniu się społeczeństwa obywatelskiego po odzyskaniu niepodległości (PR24)
Józef Piłsudski na Wawelu w 1919 roku
Józef Piłsudski na Wawelu w 1919 rokuFoto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

O tym, w jaki sposób kształtowało się społeczeństwo obywatelskie na początku II RP, mówił w Polskim Radiu 24 dr Adam Buława, historyk z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Wiwatujące tłumy na ulicach miast?

Znane są opowieści i obrazy z okresu odzyskiwania niepodległości. Gość Polskiego Radia 24 został zapytany, czy faktycznie wiwatujące na ulicach tłumy cieszące się na widok żołnierzy - to obraz prawdziwy, czy jednak tylko zgrabnie utworzony przekaz propagandowy?

1200 660 11 Listopada 2019 ok.jpg
Zobacz serwis specjalny Polskiego Radia "Polska Niepodległa"

- Tak to było. Tak naprawdę nie tylko w Warszawie, ale i wszystkich miastach Królestwa Kongresowego w tej części, która była pod wpływem akcji witania się z nową rzeczywistością - mówił dr Adam Buława. - Spontaniczny zryw. Wskazuje się, że często bardzo młodzi, kilkunastoletni młodzieńcy, ale i kobiety i staruszki - podkreślił.

Gość podkreślił jednak, że obraz ten - jakkolwiek w znaczniej mierze prawdziwy - nie musi być wcale tak jednoznaczny i oczywisty.

- Trzeba też pamiętać, że to troszeczkę w źródłach było podkoloryzowane, bo każdy później w latach 20. i 30 II RP chciał się pod tym podpisać i chciał być - nazwijmy to - kombatantem wydarzeń. Rzeczywistość była bardziej prozaiczna - zaznaczył.

>>> [CZYTAJ RÓWNIEŻ] Maciej Rosalak: 11 listopada to data symboliczna, ale wybrana dość dobrze

- Musimy pamiętać, że wiele jednostek niemieckich jeszcze potem trwało. Trzeba powiedzieć, że ostatni szpital niemiecki wyjechał z Warszawy dopiero na początku grudnia, ostatni zwarty oddział niemiecki - 20 listopada - wyjaśnił.

- Nie chcę umniejszać tego zrywu, bo ma on wymiar niezwykły. Polacy po 123 latach niewoli wreszcie się zjednoczyli - podkreślił dr Adam Buława.

Więcej w nagraniu.

Audycję "Społeczeństwo obywatelskie: Reaktywacja" prowadził Maciej Woźniakiewicz.

Polskie Radio 24/jmo

______________________

Data emisji: 10.11.2019

Godzina emisji: 7.35

Zobacz także

Zobacz także