more_horiz

Fundacja Muzyczni Czarodzieje. Bartosz Miecznikowski: koncertowanie wzmacnia poczucie własnej wartości

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2022 07:45
- Przeprowadzaliśmy warsztaty muzyczne i graliśmy koncert. Na warsztatach wspólnie wymyślaliśmy muzykę i widać było, że wzmacnia to poczucie własnej wartości u uczestników - powiedział w Polskim Radiu 24 Bartosz Miecznikowski, prezes Fundacji Muzyczni Czarodzieje.
Audio
  • Bartosz Miecznikowski o Fundacji Muzyczni Czarodzieje (Społeczeństwo Obywatelskie)
Fundacja Muzyczni Czarodzieje
Fundacja Muzyczni CzarodziejeFoto: Facebook/MuzyczniCzarodzieje

Fundacja Muzyczni Czarodzieje to zespół, który tworzą m.in. ludzie z niepełnosprawnością intelektualną. Choć Fundacja formalnie istnieje od 2015 roku to projekt rozpoczął się w 2009 roku. Zespół nagrał 5 płyt, otrzymał dwie nagrody i koncertuje w miejscach takich jak zakłady poprawcze czy hospicja. "Idziemy tam gdzie nieznane, chcemy żyć doskonalej! To nasze słowa z utworu, którym często zaczynaliśmy koncerty, żeby na samym wstępie powiedzieć ludziom jasno o co nam chodzi i co chcemy robić" - piszą o sobie.

Działalność Fundacji

Założyciel i prezes Fundacji Muzyczni Czarodzieje - Bartosz Miecznikowski, powiedział na antenie Polskiego Radia 24, że powstanie zespołu było dla niego czymś naturalnym i na początku towarzyszyła temu po prostu chęć działania. - Muzyka była w moim życiu czymś bardzo normalnym i naturalnym. Kiedy byłem na studiach, założenie zespołu z niepełnosprawnymi też było dla mnie czymś normalnym i naturalnym. Moją czystą i pierwszą intencją było po prostu działanie - powiedział.

Gość Polskiego Radia 24 zdradził, że muzyka i występy oddziałowuje pozytywnie nie tylko na członków zespołu, którzy nabierają pewności siebie i widzą własną wartość, ale także na słuchaczy czy uczestników warsztatów przeprowadzanych przez fundację. 

- Często graliśmy w miejscach, gdzie nie ma osób z niepełnosprawnością i publiczność często nie wiedziała, że przychodzi na zespół, gdzie są osoby z niepełnosprawnością. Na początku często to był szok, ale często podchodzili po koncercie i mówili, że te osoby są bardziej szczęśliwe niż oni - powiedział Bartosz Miecznikowski.

- Projekt "UFO - Kultura Ufa Miłości" zakładał, że graliśmy w zakładzie poprawczym, karnym, hospicjum czy dla seniorów. Przeprowadzaliśmy warsztaty muzyczne i graliśmy koncert. Na warsztatach wspólnie wymyślaliśmy muzykę i widać było, że wzmacnia to poczucie własnej wartości u uczestników - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy

Posłuchaj
22:48 PR24 2022_09_18-07-06-45.mp3 Bartosz Miecznikowski o Fundacji Muzyczni Czarodzieje (Społeczeństwo Obywatelskie)

***

Audycja: "Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja" 

Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz

Gość: Bartosz Miecznikowski (prezes Fundacji Muzyczni Czarodzieje) 

Data emisji: 18.09.2022

Godzina emisji: 7.06

dz

Zobacz także

Zobacz także