more_horiz

Działalność Jana Bożego Ignacego Józefa Łukasiewicza

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2022 08:00
W 2022 roku obchodzimy 200. rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza, wielkiego Polaka, filantropa, patrioty, a przede wszystkim twórcy przemysłu naftowego i lampy naftowej. O działalności Łukasiewicza mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Gierlach, autor książek i znawca Jana Bożego Ignacego Józefa Łukaszewicza, kustosz i kierownik Działu Historii Oświetlenia Muzeum Podkarpackiego w Krośnie.
Audio
  • Działalność Jana Bożego Ignacego Józefa Łukasiewicza (Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja)
Ignacy Łukasiewicz (1822-1882), polski chemik i farmaceuta i przedsiębiorca ormiańskiego pochodzenia, wynalazca lampy naftowej
Ignacy Łukasiewicz (1822-1882), polski chemik i farmaceuta i przedsiębiorca ormiańskiego pochodzenia, wynalazca lampy naftowejFoto: PAP/Paweł Pawłowski

W 2021 roku Sejm podjął uchwałę o ustanowieniu roku 2022 – Rokiem Ignacego Łukasiewicza.  Ze względu na jego "wielkie i niezwykłe zasługi dla przemysłu i gospodarki Polski, a także Jego zaangażowanie w walkę o niepodległość Ojczyzny oraz dbałość o pracowników".

Pionierska działalność Ignacego Łukasiewicza dała początek jednej z najważniejszych obecnie gałęzi przemysłu na świecie. Pierwsza kopalnia ropy naftowej, założona w 1854 roku w Bóbrce przez nieformalną spółkę Ignacego Łukasiewicza, Tytusa Trzecieskiego i Karola Klobassy, stała się impulsem do wydobywania tego surowca na skalę przemysłową.

Czytaj także:

Ignacy Łukasiewicz był nie tylko farmaceutą, badaczem i przemysłowcem. Zasłynął jako społecznik i filantrop. Finansował budowę dróg, mostów, szpitali, kościołów, w Chorkówce i w Bóbrce otworzył szkoły, w których uczyć się mogły dzieci wiejskie, opłacił też pracę nauczycieli. Zorganizował także kasę pożyczkową, z której usług mogli korzystać chłopi, dbał także o pracowników swoich przedsiębiorstw, m.in. tworząc w Bóbrce "kasę bracką" – jeden z pierwszych systemów ubezpieczeń społecznych. Prowadził też działalność polityczną – od 1876 r. był posłem na sejm krajowy we Lwowie, gdzie wywalczył m.in. wsparcie finansowe dla wierceń górniczych w rejonie Gorlic.

Posłuchaj
20:52 PR24 2022_10_30-07-06-59.mp3 Działalność Jana Bożego Ignacego Józefa Łukasiewicza (Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja)

Ignacy Łukasiewicz zmarł w 1882 roku. Pochowany został w Zręcinie niedaleko Krosna.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja" 

Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz

Gość: Krzysztof Gierlach (kustosz i kierownik Działu Historii Oświetlenia Muzeum Podkarpackiego w Krośnie)

Data emisji: 30.10.2022

Godzina emisji: 07.06

PR24

Zobacz także

Zobacz także