Prześladowanie Kościoła i polskich księży przez niemieckiego okupanta. Rozmowa z prof. Wiesławem Wysockim
W audycji o prześladowaniu Kościoła i księży przez niemieckiego okupanta na terenach Polski. O tym aspekcie II wojny światowej, w Polskim Radiu 24 mówił prof. Wiesław Wysocki, historyk z UKSW.
2023-09-03, 09:00
Na jednej z wojennych narad Adolf Hitler powiedział: "Wojna się skończy, ale ostatnim wielkim problemem naszych czasów do rozwiązania będzie kwestia Kościoła". Co miał na myśli, pokazały wkrótce aresztowania setek księży, potem osadzonych w Dachau i innych obozach koncentracyjnych.
Niemcy rozpoczynając II wojnę światową, przystąpiły do masowej rozprawy z katolickim Kościołem, a polski Kościół stał się wyjątkowym świadectwem prześladowań, w efekcie których zamordowano ponad 3000 duchownych, z czego połowa zginęła w obozach koncentracyjnych.
W obozie w Dachau więziono 1773 duchownych z Polski, a zginęło w nim 779 księży, często śmiercią męczeńską. W obozie w Auschwitz świadectwo wierności Kościołowi i Ewangelii złożył franciszkanin o. Maksymilian Kolbe, który oddał swoje życie za współwięźnia Franciszka Gajowniczka.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
***
Audycja: "Społeczeństwo obywatelskie: reaktywacja"
Prowadzący: Maciej Woźniakiewicz
Gość: prof. Wiesław Wysocki (historyk, UKSW)
Data emisji: 3.09.2023
REKLAMA
Godzina emisji: 7.06
PR24
REKLAMA