X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Jak powstały pierwsze Wolne Związki Zawodowe po II wojnie światowej

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2018 09:01
Zbliża się kolejna rocznica wydarzenia, które złamało komunistyczny system. O Kazimierzu Świtonie, działaczu opozycji wolnościowej w czasach PRL mówił w audycji Wszystko jest Historią dr Jarosław Neja z IPN.
Audio
  • 18.02.18 Wspomnienie Kazimierza Świtonia, twórcy pierwszych Wolnych Związków Zawodowych po II wojnie światowej
Napis na ścianie kamienicy w Katowicach
Napis na ścianie kamienicy w KatowicachFoto: zbiory IPN Katowice

W lutym 1978 r. rozpoczęła się reaktywacji Wolnych Związków Zawodowych. – Początkowo nazywano je Komitetem Pracowniczym Wolnych Związków Zawodowych w Katowicach, potem nazwa została zmieniona na Komitet Założycielski Wolnych Związków Zawodowych w Katowicach. Dr Jarosław Neja podkreśla, że Kazimierz Świtoń rozpoczął te działania właściwie sam. – Towarzyszyli mu jedynie ludzie, którzy brali udział w spotkaniach w ramach Punktu Konsultacyjno-Informacyjnego Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela, który mieścił się w prywatnym mieszkaniu katowickiego opozycjonisty – dodał historyk.

W PRL związki zawodowe utraciły zaś zupełnie swoją pierwotną funkcję, do której jako organizacje masowe i dobrowolne zostały przewidziane. Stały się za to narzędziem indoktrynacji i kontroli społeczeństwa na terenach zakładów pracy. Wówczas jak wspominał Kazimierz Świtoń, reaktywacja Wolnych Związków Zawodowych nie śniła się nawet wielkim politykom.

Wolne Związki Zawodowe - zobacz serwis specjalny

Jak przypomniał dr Jarosław Neja, droga do opozycji Kazimierza Świtonia zaczęła się jeszcze w roku 1977. - Słuchając Radia Wolna Europa dowiedział się, że w kościele św. Marcina trwa głodówka działaczy Komitetu Obrony Robotników na rzecz opozycjonistów po wydarzeniach z czerwca 1976 r. i postanowił do niej dołączyć – wspominał gość audycji.

Kazimierz Świtoń urodził się 4 sierpnia 1931 w Katowicach. Był związkowcem, działaczem opozycji w okresie PRL, potem posłem na Sejm I kadencji.  Jak sam mówił, głęboko zakorzenioną miłość do ojczyzny i narodu polskiego odziedziczył po ojcu, który jeszcze w okresie przedwojennym przemycał prasę antykomunistyczną do Rosji. W działalność opozycyjną zaangażował się w 1977 roku. Był współtwórcą Ruchu Obrony Praw Człowieka i Obywatela na Śląsku.       

Gospodarzem audycji był Jędrzej Lipski.

Polskie Radio 24/km

Wszystko jest historią w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 18.02.18

Godzina emisji: 8.37

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Czerwiec '56 i '76 współtworzyły Solidarność"

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2017 10:07
Poznański Czerwiec i Czerwiec 1976. To momenty, w których polskie społeczeństwo – jeszcze przed narodzinami "NSZZ Solidarność" – wyraziło swój sprzeciw przeciwko władzy komunistycznej. Jak ważne były to wydarzenia z punktu widzenia powstania związku? O tym w Nosie Kleopatry mówili Grzegorz Wołk z Instytutu Pamięci Narodowej i Dariusz Kupiecki, współpracownik Komitetu Obrony Robotników.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nieznana historia strajków lipcowych w 1980 roku

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2017 21:00
Lato 1980 roku to nie tylko strajki w stoczniach na Wybrzeżu. Protest trwał intensywnie cały czas. Strajki w zakładach Mielca, Poznania, Świdnika i Żyrardowie nie są tak znane jak protesty w stoczniach w Gdańsku i Szczecinie. O fali protestów w czasie lata 1980 roku mówił w audycji Pamiętaj, to „Solidarność” dr Grzegorz Majchrzak z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

„Anna Walentynowicz była iskrą, od której wszystko się zaczęło”

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2017 21:00
Sierpień 1980 roku często nazywany jest strajkiem Stoczni Gdańskiej. Był to także moment konfrontacji symboli. Jednym z nich była Anna Walentynowicz. Gościem audycji Pamiętaj to Solidarność był historyk prof. Sławomir Cenckiewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

35 lat temu zdelegalizowano „Solidarność”. Rozmowa z historykiem

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 21:00
8 października 1982 roku Sejm PRL przyjął nową ustawę o związkach zawodowych. Przyjęcie dokumentu oznaczało formalną delegalizację NSZZ „Solidarność”. W audycji Pamiętaj, to „Solidarność” rozmowa z drem Tadeuszem Ruzikowskim, historykiem z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyk z IPN o zwalczaniu "dywersji ideologicznej" przez służby PRL

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 19:30
Zadaniem XI Wydziału I Departamentu MSW było zwalczanie dywersji ideologicznej. Oficerowie tej jednostki tropili kanały przerzutu pieniędzy, rozpracowywali struktury opozycji za granicą, werbowali agentów. O tym, jakie były najsłynniejsze operacje :Jedenastki", kim byli najsłynniejsi oficerowie Wydziału XI i jak pozyskiwano tajnych współpracowników, mówił w audycji Kulisy Spraw dr Witold Bagieński, historyk z IPN.
rozwiń zwiń