Sylwetka i twórczość Gilberta Keitha Chestertona
- To postać niewyczerpana. Można do niej podchodzić z każdej strony, był humorystą, satyrykiem, bardzo głębokim myślicielem. Czasem można go nawet nazwać prorokiem - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Sobolewska, tłumaczka książek Gilberta Chestertona.
2018-09-09, 14:16
Posłuchaj
Gilbert Keith Chesterton - wybitny angielski pisarz z typowym dla siebie błyskotliwym humorem, czasem nabierającym cech humoru czarnego, opisywał przejawy współczesnego sposobu myślenia, wykazując, że są to w istocie przejawy bezmyślności. To nie moralność czy polityka są dzisiaj w stanie upadku — twierdzi Chesterton — lecz rozum. Nasza cywilizacja, jeśli ma przetrwać, musi na nowo odkryć sztukę jasnego, spójnego rozumowania.
W młodości przejawiał postawę agnostyczną; z czasem zmienił poglądy i włączył się w nurt odnowy duchowej Kościoła anglikańskiego. W 1922 r. przeszedł z anglikanizmu na katolicyzm. Swoją drogę do poznania wiary opisał w monumentalnym dziele "Ortodoksja". Pod wpływem katolickiej nauki społecznej stworzył wraz z Hilairem Bellokiem teorię tzw. dystrybucjonizmu, odrzucającą zarówno kapitalizm, jak i socjalizm, głoszącą potrzebę budowy społeczeństwa opartego na upowszechnieniu drobnej własności. Był sympatykiem Polski (którą odwiedził w 1927 roku ), co przyczyniło się do jego popularności w dwudziestoleciu międzywojennym.
Więcej w nagraniu
Gospodarzem audycji "Wszytsko jest historią" był Jędrzej Lipski.
Data emisji: 9.09
REKLAMA
Godzina emisji: 8.37
PR24
REKLAMA