Sławomir Cenckiewicz: III RP boi się śledztwa ws. księdza Popiełuszki

- Nie wiemy nawet, kto prowadzi to śledztwo. Nawet ja tego nie wiem, jako wiceprzewodniczący Kolegium IPN. Gdzieś to się rozmyło i nie funkcjonuje w świadomości. Pojawia się też straszak i szantaż moralny: lepiej nie badajmy tej sprawy, bo nie będzie kanonizacji – mówił w Polskim Radiu 24 prof. Sławomir Cenckiewicz.

2016-10-19, 21:00

Sławomir Cenckiewicz: III RP boi się śledztwa ws. księdza Popiełuszki
Ks. Jerzy Popiełuszko. Foto: wikipedia / domena publiczna

Posłuchaj

19.10.16 Prof. Sławomir Cenckiewicz o śledztwie ws. zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki oraz o zbiorze zastrzeżonym IPN
+
Dodaj do playlisty

19 października 1984 roku ksiądz Jerzy Popiełuszko został porwany i zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Za uprowadzenie, tortury i zabójstwo – w tzw. procesie toruńskim, przeprowadzonym w latach 1984-85 – zostali skazani trzej funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa PRL: Grzegorz Piotrowski, Leszek Pękala i Waldemar Chmielewski. Skazano również ich przełożonego, Adama Pietruszkę.

– Jest tak wiele sprzecznych informacji w materiałach prokuratorskich, że w gruncie rzeczy jestem bezradny wobec pytania, co się stało 19 października 1984 i jak zginął ks. Jerzy Popiełuszko – powiedział prof. Sławomir Cenckiewicz. – Z siedemdziesięciu kilku tomów akt, które przeczytałem w ostatnich dwóch latach, wynikają sprzeczne wersje i mogą naprowadzać czytelnika na pogląd, że wersja wydarzeń, która powstała okresie PRL-u, w czasie procesu toruńskiego, jest niespójna – dodał historyk.

Gość Polskiego Radia 24 podkreślał, że nie spotkał się z materiałami dotyczącymi udziału Wojskowych Służb Wewnętrznych ws. zabójstwie ks. Popiełuszki. Natomiast materiał zebrany podczas pierwszego śledztwa ws. śmierci ks. Popiełuszki przez prokuratora Andrzeja Witkowskiego uznał za "fenomenalny". - Działał jak profesjonalny śledczy, który wszystko zbierał niczym odkurzacz. Moim zdaniem nie zdążył tego jednak przeanalizować. Zebrał jednak tysiące stron materiałów, które odsłaniały ponury obraz funkcjonowania aparatu bezpieczeństwa. W oparciu o to można napisać bardzo poważną rozprawę, nie tylko o śledztwie ws. zabójstwa ks. Jerzego Popiełuszki, ale nawet monografię Departamentu IV MSW działającego w latach 80. XX wieku - powiedział wiceprzewodniczący Kolegium IPN.

Więcej w całej rozmowie. Prof. Sławomir Cenckiewicz mówił również o zbiorze zastrzeżonym IPN.

REKLAMA

Audycję prowadził Rafał Dudkiewicz.

Kulisy Spraw w Polskim Radio 24 - wszystkie audycje 

Polskie Radio 24/dds/tj

Data emisji: 19.10.2016

REKLAMA

Godzina emisji: 20.08

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej