more_horiz

Polska mafia? "W Polsce to są jednak gangi"

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2016 20:35
– Przez lata słowo "mafia" straciło swój charakter. Większość grup przestępczych ma powiązania, czy to z samorządami, czy politykami, teoretycznie można mówić o mafii, chociaż będę bronił tezy, że w Polsce są jednak gangi – powiedział w audycji Kulisy Spraw Rafał Pasztelański, dziennikarz śledczy TVP Info.
Audio
  • 24.11.16 Rafał Pasztelański: będę bronił tezy, że w Polsce są gangi, a nie mafia
Przestępczość zorganizowana lat 90. to przede wszystkim handel spirytusem, przemyt narkotyków i odzyskiwanie długów.
Przestępczość zorganizowana lat 90. to przede wszystkim handel spirytusem, przemyt narkotyków i odzyskiwanie długów.

Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, pierwsza połowa lat 90. To okres, kiedy "wszyscy zachłysnęli się przestępczością", a każdy wiedział, kto jest gangsterem. Wskazywał, że wielu osobom takie "odwrócenie uwagi" mogło być na rękę. Jego zdaniem, zamieszani mogli być w to dawni funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa. – Oni szaleją po mieście, rozbijają się, a my robimy po cichu interesy. Ktoś musiał czerpać z tego korzyści, albo im pomagać - wskazywał.

Dodał, że "uderzenie w 2000 roku w Pruszków doprowadziło do tego, że uratowało wielu starym bossom życie". – Pojawili się młodzi bandyci, którzy byli o wiele bardziej bezwzględni.

Rafał Pasztelański wyjaśniał, że dzisiejszy świat przestępczy wygląda inaczej. – Skróciły się żywoty gangów, bo policja zaczęła skuteczniej działać. Bandyci zdali sobie też sprawę, że huk przyciąga uwagę. Przestali rzucać się w oczy. Zmieniła się także klanowość w grupach przestępczych.

Gość wyraził również przekonanie, że policja przygląda się byłym gangsterom, którzy opuścili więzienia. – Pytanie, na ile dobrze ich monitoruje. Wielu bandytów, którzy odzyskali wolność zajęło się klasyczna bandyterką, napadami z bronią w ręku. Boje się, że będą wracać do tego, co było kiedyś – mówił.

Więcej w całej audycji.

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Gospodarzem programu był Michał Majewski.

Polskie Radio 24/ip

____________________

Data emisji: 24.11.2016

Godzina emisji: 20:09

Zobacz także

Zobacz także