Jak walczyć z "polskimi obozami zagłady"?
– Mam wątpliwości, czy należy karać zagraniczne media za używanie sformułowania "polskie obozy zagłady". W znakomitej większości teksty są prostowane, dziennikarze wycofują się ze swoich słów – mówił w Kulisach Spraw Jerzy Haszczyński, szef działu zagranicznego "Rzeczpospolitej".
2017-02-23, 20:00
Posłuchaj
Jak relacjonował gość Polskiego Radia 24, wytaczanie procesów dziennikarzom, którzy użyli niepoprawnej frazy w odniesieniu do niemieckich obozów koncentracyjnych, np. w Stanach Zjednoczonych, mogłoby przynieść odwrotny od zamierzonego skutek.
– Podczas konsultacji, jeden z amerykańskich prawników zauważył, że w USA wolność mediów jest tak daleko posunięta, że dobrzy prawnicy mogliby przekonać sądy, że używanie sformułowania "polskie obozy zagłady" jest dopuszczalne – wskazywał na naszej antenie Jerzy Haszczyński, podkreślając przy tym, że wszystkie nieścisłości należy prostować.
Jego zdaniem, powtarzające się w zagranicznej prasie sformułowanie "polskie obozy zagłady" często wynika z nieświadomości i braku znajomości realiów. – Poza nielicznym przypadkami dotyczy też głównie mediów maleńkich, wcześniej nie znaliśmy nawet ich nazw – powiedział gość Polskiego Radia 24. Przyznał jednak, że szczególnie jest to bolesne, gdy używają go dziennikarze niemieccy.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem audycji Kulisy Spraw był Michał Majewski.
Polskie Radio 24/mp
_________________
Data emisji: 23.02.17
Godzina emisji: 19.18
Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
REKLAMA