more_horiz

20 lat instytucji świadka koronnego. "Żyjemy w bezpieczniejszym otoczeniu"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2017 22:20
W 1997 roku w polskim prawodawstwie pojawiła się instytucja świadka koronnego. Jej celem jest ujawnienie wszelkich przestępstw łapówkarskich lub popełnionych m.in. w zorganizowanej grupie przestępczej. Świadek koronny nie podlega karze za przestępstwa, w których uczestniczył i które ujawnił. – Ponad 1200 osób skazanych prawomocnie wskazuje, że to skuteczna instytucja – mówił w audycji Kulisy Spraw Paweł Biedziak, były rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji.
Audio
  • 13.03.2017 Paweł Biedziak, były rzecznik prasowy Komendy Głównej Policji o świadkach koronnych.
Rozbito gang narkotykowy
Rozbito gang narkotykowyFoto: cbsp.policja.pl

Jak wspominał gość, na początku lat 90. policja była bezradna w zmaganiu z grupami przestępczymi. Rozmowy z funkcjonariuszami z USA czy Włoch przekonały służby, że pomocne może okazać się wprowadzenie w Polsce instytucji świadka koronnego. – Ta ustawa dała niesamowite efekty – ocenił Biedziak.

Jak tłumaczył, świadkiem koronnym może zostać osoba, która nie była zabójcą, nie podżegała do zabójstwa i nie była szefem grupy przestępczej. Jeżeli będzie zeznawała o przestępstwach i ujawni wszystko o swoim majątku oraz majątku tych, o których opowiada, wymiar sprawiedliwości odstąpi od wymierzenia kary.

– W pierwszych ośmiu latach świadkami koronnymi zostało 87 osób. Stwierdzono ponad 9 tys. przestępstw, w tym 105 zabójstw. Okazało się to bardzo skuteczne – mówił Biedziak. Gość podkreślił, że do rozbicia grup przestępczych we wszystkich dużych miastach przyczynili się świadkowie koronni. – Instytucja nam wszystkim okazała się potrzebna, dzięki temu żyjemy w bezpieczniejszym otoczeniu. Duże grupy zostały rozbite, a dzisiaj wciąż korzystamy ze świadków i docieramy do tych sprawców – zaznaczył.

Obecnie świadków koronnych jest już nieco mniej. Zdaniem gościa, jedną z przyczyn jest to, że przestępcy preferują instytucję tzw. małego świadka koronnego. Wówczas zeznają o wybranych przestępstwach i nie muszą ujawniać szczegółów majątkowych. W zamian zyskują obniżenie kary. – Druga przyczyna to ostrożność wymiaru sprawiedliwości. Pojawiło się kilka wpadek, sytuacje, w których świadkowie koronni konfabulowali. To było groźne dla wymiaru sprawiedliwości – wyjaśniał. Jako przykład wskazał sprawę zabójstwa generała Marka Papały.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Jerzy Jachowicz.

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_________________

Data emisji: 13.03.2017

Godzina emisji: 19:15

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem