Kulisy Spraw: historie osób, którym odebrano majątki na mocy dekretu Bieruta

Znamy projekt "dużej" ustawy reprywatyzacyjnej. Zakłada m.in. zadośćuczynienie w wysokości do 20 proc. wartości utraconego mienia i zakaz zwrotów w naturze. O reprywatyzacji w Warszawie mówili w audycji Kulisy Spraw Marcin Mizielski (spadkobierca po Konstantym Młynarczyku), Monika Maleszka (walczy o fabrykę na Czerniakowie) oraz mecenas Joanna Modzelewska (prowadząca sprawy reprywatyzacyjne).

2017-10-25, 20:09

Kulisy Spraw: historie osób, którym odebrano majątki na mocy dekretu Bieruta

Posłuchaj

25.10.2017 Marcin Mizielski, Monika Maleszka i Joanna Modzelewska o odzyskiwaniu nieruchomości w Warszawie.
+
Dodaj do playlisty

Monika Maleszka walczy o zadośćuczynienie po fabryce, którą w dwudziestoleciu międzywojennym zbudowali jej dziadkowie. – Fabryka została wybudowana własnymi środkami, bez kredytów, przez ciężką pracę. Produkowali oporniki i kondensatory niklowe. Było tam laboratorium badawcze i nowoczesne przyrządy pomiarowe. Fabryka zatrudniała 250 pracowników. W czasie Powstania maszyny zostały wywiezione przez Niemców. Dziadek zginął w walkach, a babcia została wywieziona do obozu pracy. W 1950 roku odbudowana fabryka została zawłaszczona na mocy dekretu Bieruta – mówiła spadkobierczyni.

Rodzina Marcina Mizielskiego dysponowała przed wojną 5 hektarami w Sielcach. - Mój pradziadek miał dwa duże domy, w jednym wynajmował 14 mieszkań, które spłonęły. Prowadził uprawę warzyw, które trafiały na rynek detaliczny. Rodzina była w posiadaniu majątku od połowy XIX wieku, zakupiony został za gotówkę. Majątek doznał większych strat po wojnie niż w czasie wojny. To jest ulica Sobieskiego, główna ulica miasta na Wilanowie. W 1994 dostaliśmy decyzję nakazującą zwrot nieruchomości. Lecz od tego czasu urzędy starają się nieruchomości nie wydać – powiedział gość Polskiego Radia 24.

W ocenie Joanny Modzelewskiej nieruchomości po II wojnie światowej były odbierane bez jakiejkolwiek rekompensaty. – Obywatele państwa polskiego ponoszą ciągle konsekwencje II wojny światowej. Nikt nie otrzymał odszkodowań, wpisanych do dekretu Bieruta. Nie każda nieruchomość była zburzona lub potrzebna dla rozbudowy miasta. Willa gen. Jaruzelskiego była zabrana rodzinie AK-owców, którzy nic do tej pory nie dostali. Dobre lokalizacje dostali aparatczycy PRL-u – wskazywała mecenas.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Rafał Dudkiewicz.

Polskie Radio 24

______________________

Data emisji: 25.10.2017

Godzina emisji: 19:07


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej