X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Historyk z IPN o zwalczaniu "dywersji ideologicznej" przez służby PRL

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2018 19:30
Zadaniem XI Wydziału I Departamentu MSW było zwalczanie dywersji ideologicznej. Oficerowie tej jednostki tropili kanały przerzutu pieniędzy, rozpracowywali struktury opozycji za granicą, werbowali agentów. O tym, jakie były najsłynniejsze operacje :Jedenastki", kim byli najsłynniejsi oficerowie Wydziału XI i jak pozyskiwano tajnych współpracowników, mówił w audycji Kulisy Spraw dr Witold Bagieński, historyk z IPN.
Audio
  • 17.01.17 Dr Witold Bagieński o operacjach Wydziału XI Departamentu I MSW
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Joaquim Alves Gaspar/Wikimedia/CC BY-SA 3.0

Wydział XI Departamentu I powstał w 1977 roku jako Wydział ds. walki z dywersją ideologiczną. Jak podkreślał w Polskim Radiu 24 dr Witold Bagieński, "celem Wydziału XI u schyłku lat 70. było Radio Wolna Europa, paryska Kultura, ale także różnego rodzaju środowiska usiłujące oddziaływać na kraj, jak np. część dawnej emigracji marcowej, czy też różnego rodzaju organizacje, takie jak Amnesty International".

– Około 1983 roku kilka ośrodków zagranicznych,zwłaszcza Bruksela, Paryż, Amsterdam, "kombinowały", jak przewieźć różne materiały do kraju. Wykorzystywano do tego np. kierowców TIR-ów, przewożących pomoc humanitarną. Taki kierowca jeździł po kraju, odwiedzał różne miejsca i naprowadzał oficerów MSW na środowiska, które odbierały tę pomoc. Dawało to możliwość obserwowania tych ludzi i wyłapywania m.in. łączników – mówił dr Bagieński.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Rafał Dudkiewicz.

Polskie Radio 24/pr

___________________

Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24

Data emisji: 17.01.17

Godzina emisji: 19:10


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kulisy zabójstwa małżeństwa Jaroszewiczów

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2018 19:38
– Na początku XXI wieku, gdy w policji został uruchomiony system identyfikacji odcisków palców, policyjne Archiwum X postanowiło wrócić do sprawy zabójstwa małżeństwa Jaroszewiczów. Zgłoszono się po akta sprawy i okazało się, że z magazynu zniknęły bardzo ważne dowody: cztery folie daktyloskopijne z odciskami palców, które zostały znalezione na miejscu zbrodni – powiedział w audycji Kulisy Spraw dziennikarz Tomasz Sekielski. Gość PR24 mówił także o tym, jak przebiega śledztwo w tej sprawie, czy pojawiły się nowe informacje o motywach zbrodni i czy kiedykolwiek poznamy prawdę o mocodawcach tego zabójstwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyk: Jaruzelski był pod presją wprowadzając stan wojenny

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2018 19:30
Okoliczności wprowadzenia stanu wojennego w Polsce do dziś budzą kontrowersje. O kulisach wydarzeń z grudnia 1981 roku mówił w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Gasztold, politolog, historyk, pracownik Biura Badań Historycznych IPN.
rozwiń zwiń