Piotr Woyciechowski: Zespół Studiów i Analiz MSW był zaczynem IPN-u
Zespół Studiów i Analiz MSW pracował nad opracowaniem w zasobach resortu MSW danych dotyczących tajnych współpracowników SB. Na czym polegała praca Zespołu? Jaki był stan akt MSW w 1992 roku? Jaka była atmosfera społeczna i polityczna, kiedy przygotowywano pierwszy projekt lustracji? Mówił o tym w audycji Kulisy Spraw Piotr Woyciechowski - w okresie rządów premiera Jana Olszewskiego kierował Zespołem Studiów i Analiz MSW, były szef PWPW.
2018-01-31, 19:30
Posłuchaj
Według Piotra Woyciechowskiego zespół przy MSW to był zaczyn IPN-u. - Antoni Macierewicz zaprosił mnie do współpracy, gdy został ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego. Zostałem wtedy jego doradcą, a po utworzeniu 10 lutego 1992 Zespół Studiów i Analiz MSW – szefem tej jednostki, która miała przygotować projektowane wtedy w MSW ustawy lustracyjne. Już wtedy rozmawialiśmy o wyjęciu archiwów po SB ze struktury MSW, by stworzyć nową instytucję. Wiedzieliśmy, że Urząd Ochrony Państwa nie może być kontynuatorem SB i traktować archiwaliów jako swoich – mówił kierownik zespołu.
Według gościa Polskiego Radia 24 uszczerbek archiwów po 1989 roku był znaczny. – Benedyktyńską pracą u różnych źródeł ustalaliśmy czy ktoś współpracował z SB. Gdy 4 czerwca 1992 roku minister spraw wewnętrznych wykonał uchwałę lustracyjną i przekazał 64 nazwiska współpracowników SB, to przekazaliśmy materiał porównawczy o systemie archiwizowania materiałów SB. Gdyby nie zamach na rząd Jana Olszewskiego Lecha Wałęsa i jego sojuszników, to procesy oczyszczania państwa polskiego nie zostałyby zatrzymane na 25 lat – powiedział Woyciechowski.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Rafał Dudkiewicz.
REKLAMA
Polskie Radio 24/PAP/IAR
____________________
Kulisy Spraw w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 31.01.2018
Godzina emisji: 19:10
REKLAMA
REKLAMA