Ekspert: dla służb bezpieczeństwa istotna była lojalność
- Fundamentalną kwestią dla ówczesnych organów bezpieczeństwa była lojalność. W wywiadzie było najwięcej ludzi należących do partii – powiedział w Polskim Radiu 24 historyk IPN dr Witold Bagieński.
2018-12-03, 20:06
Posłuchaj
- W wywiadzie było najwięcej ludzi należących do partii. W latach 50. postawiono przede wszystkim na ludzi, którzy kończyli studia, a byli aktywni w organizacjach młodzieżowych, przybudówkach PZPR. Takie osoby się sprawdzały, całkiem dobrze odnajdywały się też w partii – powiedział Witold Bagieński.
W audycji mówiono także o znanym, wyróżniającym się pod pewnymi względami, funkcjonariuszu wywiadu PRL. - Marcel Reich, który później był znany jako Marceli Reich-Ranicki to człowiek, który był specjalistą od literatury. Mieszkał w Niemczech od drugiej połowy lat 50. Zrobił tam zawrotną karierę. Występował w telewizji, kierował działem dotyczącym literatury we "Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Natomiast to był człowiek, który swoją karierę powojenną zaczynał od służby w wywiadzie PRL-owskim. Wyróżniał się na tle ówczesnej kadry, był intelektualistą, człowiekiem oczytanym - zaznaczył gość Polskiego Radia 24.
Więcej w całej audycji.
Rozmawiał Jerzy Jachowicz.
REKLAMA
Polskie Radio 24/bartos
-------------------
Data emisji: 03.12.2018
Godzina emisji: 19.10
REKLAMA
REKLAMA