X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Dr Grzegorz Majchrzak: po 1989 roku Polska nie poradziła sobie z osądzeniem stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 19:40
- Wymiar sprawiedliwości był jednym z filarów stanu wojennego. Służył on do pacyfikowania niepokornej części społeczeństwa - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Majchrzak, historyk z Biura Badań Historycznych IPN.
Audio
  • 19.03.19 Kulisy spraw. Dr Grzegorz Majchrzak (IPN) o uchyleniu immunitetów sędziów stanu wojennego
Generał Jaruzelski ogłaszający wprowadzenie stanu wojennego
Generał Jaruzelski ogłaszający wprowadzenie stanu wojennegoFoto: Janusz Bałanda Rydzewski / Zbiory Europejskiego Centrum Solidarności

"Sprawiedliwość nie jest rychliwa, ale nadszedł czas, aby była wymierzana" - powiedział Zbigniew Ziobro. Poinformował, że zostały przygotowane wnioski o uchylenie immunitetów trzech sędziów i czterech prokuratorów, którzy orzekali w okresie PRL. Wnioski będą rozpatrywane przez nowo powołaną Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Mają pozwolić na pociągnięcie siedmiu byłych sędziów i prokuratorów do odpowiedzialności m.in. za bezprawne pozbawienie wolności przeciwników stanu wojennego w 1981 roku.

Czytaj więcej
ziobro_ipn_pap-1200.jpg
Wnioski IPN o uchylenie immunitetów b. sędziom i prokuratorom z okresu PRL

- Wyroki za strajki i protesty z pierwszych dni stanu wojennego nie miały żadnej podstawy prawnej. Prawodawstwo stanu wojennego razem z dekretem było opracowywane do 16 grudnia. Dziennik ustaw na polecenie samego Wojciecha Jaruzelskiego był zaś antydatowany na 14 grudnia - zauważył dr Grzegorz Majchrzak. Historyk stwierdził, że mimo to "wszystkie wyroki sądów z okresu stanu wojennego nie mają żadnej podstawy prawnej ze względu na zmiany uchwalone przez Radę Państwa PRL". - Obrońcy oskarżonych nie mieli w starciu z sędziami żadnych szans - dodał.

Gość programu zaznaczył, że Polska po 1989 roku kompletnie sobie nie poradziła z problemem sędziów, którzy w okresie stanu wojennego wydawali polityczne wyroki. - W ogóle z rozliczeniem stanu wojennego wymiar sprawiedliwości ma wielkie problemy. Za zakatowanie Grzegorza Przemyka skazanych zostało dwóch funkcjonariuszy, ale żaden z nich nie trafił do więzienia. Trudno tu więc mówić o sprawiedliwości - ocenił dr Grzegorz Majchrzak.

src="http://static.prsa.pl/3ab8a157-2f35-48fb-bac0-16cf62734030.file"

Śledztwo w sprawie PRL-owskich sędziów i prokuratorów zostało wszczęte na wniosek Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym - Oddział w Koszalinie. Według Stowarzyszenia zapadłe w latach 1981-1982 decyzje Sądu Pomorskiego Okręgu Wojskowego i Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Koszalinie były aktami bezprawia i stanowiły represje z przyczyn politycznych.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Łukasz Kurtz-Królikiewicz.

Polskie Radio 24/jp

-----------------------------------

Data emisji: 19.03.2019

Godzina emisji: 19.10

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Strajk w KWK "Piast"- najdłuższy strajk stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2018 06:00
Przez dwa tygodnie 650 metrów pod ziemią ponad tysiąc górników protestowało przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Ich strajk zakończył się po dwóch tygodniach, 28 grudnia 1981.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historyczne Wydarzenie Tygodnia. Tragiczne grudnie PRL-u

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2018 17:03
- Nieporównywalnie groźniejszy dla Polski był grudzień 1970 roku - ocenił w audycji Historyczne Wydarzenie Tygodnia dr Lech Kowalski, mówiąc o strajkach robotniczych, a także wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czas paradoksów. Rok 1989 w historii Polski

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2019 10:35
- Pamiętajmy, że jeszcze w styczniu tego roku nikt się nie spodziewał, że panujący system upadnie, natomiast w grudniu mieliśmy nowelizację konstytucji, w której zmieniono nazwę PRL na Rzeczpospolitą Polską. Jednocześnie do lipca 1990 r działa służba bezpieczeństwa, a jej szefem był Czesław Kiszczak, w styczniu 1990 r. milicja pałuje studentów. Z jednej strony dużo rzeczy się zmieniło, z drugiej zaś zadziwiająco dużo pozostało – mówił w Polskim Radiu 24 Patryk Pleskot, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
rozwiń zwiń