Dr Grzegorz Majchrzak: po 1989 roku Polska nie poradziła sobie z osądzeniem stanu wojennego
- Wymiar sprawiedliwości był jednym z filarów stanu wojennego. Służył on do pacyfikowania niepokornej części społeczeństwa - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Grzegorz Majchrzak, historyk z Biura Badań Historycznych IPN.
2019-03-19, 19:40
Posłuchaj
"Sprawiedliwość nie jest rychliwa, ale nadszedł czas, aby była wymierzana" - powiedział Zbigniew Ziobro. Poinformował, że zostały przygotowane wnioski o uchylenie immunitetów trzech sędziów i czterech prokuratorów, którzy orzekali w okresie PRL. Wnioski będą rozpatrywane przez nowo powołaną Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego. Mają pozwolić na pociągnięcie siedmiu byłych sędziów i prokuratorów do odpowiedzialności m.in. za bezprawne pozbawienie wolności przeciwników stanu wojennego w 1981 roku.
Powiązany Artykuł
Wnioski IPN o uchylenie immunitetów b. sędziom i prokuratorom z okresu PRL
- Wyroki za strajki i protesty z pierwszych dni stanu wojennego nie miały żadnej podstawy prawnej. Prawodawstwo stanu wojennego razem z dekretem było opracowywane do 16 grudnia. Dziennik ustaw na polecenie samego Wojciecha Jaruzelskiego był zaś antydatowany na 14 grudnia - zauważył dr Grzegorz Majchrzak. Historyk stwierdził, że mimo to "wszystkie wyroki sądów z okresu stanu wojennego nie mają żadnej podstawy prawnej ze względu na zmiany uchwalone przez Radę Państwa PRL". - Obrońcy oskarżonych nie mieli w starciu z sędziami żadnych szans - dodał.
Gość programu zaznaczył, że Polska po 1989 roku kompletnie sobie nie poradziła z problemem sędziów, którzy w okresie stanu wojennego wydawali polityczne wyroki. - W ogóle z rozliczeniem stanu wojennego wymiar sprawiedliwości ma wielkie problemy. Za zakatowanie Grzegorza Przemyka skazanych zostało dwóch funkcjonariuszy, ale żaden z nich nie trafił do więzienia. Trudno tu więc mówić o sprawiedliwości - ocenił dr Grzegorz Majchrzak.
REKLAMA
Śledztwo w sprawie PRL-owskich sędziów i prokuratorów zostało wszczęte na wniosek Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym - Oddział w Koszalinie. Według Stowarzyszenia zapadłe w latach 1981-1982 decyzje Sądu Pomorskiego Okręgu Wojskowego i Wojskowej Prokuratury Garnizonowej w Koszalinie były aktami bezprawia i stanowiły represje z przyczyn politycznych.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
Audycję prowadził Łukasz Kurtz-Królikiewicz.
REKLAMA
Polskie Radio 24/jp
-----------------------------------
Data emisji: 19.03.2019
Godzina emisji: 19.10
REKLAMA
REKLAMA