more_horiz

Ekspert: Federacja Rosyjska prowadzi otwartą walkę informacyjną ze światem Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2019 20:03
- Rosja i w ogóle propogandyści przyjęli takie założenie, że wszystkie działania, które stoją w sprzeczności z interesami Rosji, maskują fałszywymi tezami dotyczącymi tego, że prowadzący je podmiot w istocie prowadzi działania ofensywne - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Kamil Basaj (projekt Info Ops Polska).
Audio
  • 05.04.19 Kamil Basaj: Rosja prowadzi walkę informacyjną z Zachodem
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: zdjęcie ilustracyjne/shutterstock.com

Unijna grupa do walki z propagandą i dezinformacją od 2015 roku stwierdziła ponad 5 tysięcy przypadków dezinformacji ze strony Federacji Rosyjskiej. Jakie cele ma inspirowana przez Kreml dezinformacja? Kto i jak ją realizuje?

Kamil Basaj przybliżył, że grupa UE, która zajmuje się tematem dezinformacji "zajmuje się zbieraniem informacji od aktywistów, dziennikarzy, uczestników projektu, którzy przesyłają zidentyfikowane przypadki dezinformacji". Jego zdaniem realnie tych przypadków jest więcej niż podane 5 tysięcy. - Jest to związane bezpośrednio z tym, że Federacja Rosyjska prowadzi otwartą walkę informacyjną ze światem zachodu - powiedział ekspert.

Wiele przypadków dezinformacji dotyczy Ukrainy. Wśród nich pojawiały się doniesienia, jakoby Ukraina pogłębiła dla statków NATO dno Morza Azowskiego, albo zainfekowała ten akwen wirusem cholery. - To są stałe działania dezinformacyjne prowadzone przez rosyjskie media. Są to działania jawne, które mają za zadanie pokazywać państwa NATO jako prowadzące działania ofensywne w stosunku do Rosji lub też działania prowokacyjne, przez sam fakt udzielania wsparcia Ukrainie - powiedział Kamil Basaj.

- Kwestie związane z dystrybucją teorii spiskowych, na przykład związanych z zanieczyszczeniem, ze skażeniem morza, produkcją broni chemicznej, wpisują się w szereg pomniejszych kampanii, chociażby negatywnego obrazowania Stanów Zjednoczonych jako gwaranta bezpieczeństwa, ale również budowania pewnego poczucia atmosfery napięcia - mówił gość PR24.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Radosław Jankiewicz.

PR24/msze

__________________

Data emisji: 5.04.19

Godzina emisji: 19:10


 

Zobacz także

Zobacz także