more_horiz

Kulisy spraw. Wybory prezydenckie w Kazachstanie

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2019 20:30
- Następcą Nazarbajewa według wszelkiego prawdopodobieństwa będzie jego bliski współpracownik, były szef senatu, wieloletni minister spraw zagranicznych Kasym-Żomart Tokajew, który przejął obowiązki prezydenta po jego dymisji - powiedział w Polskim Radiu 24 Krzysztof Strachota z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
Nursułtan Nazarbajew
Nursułtan NazarbajewFoto: PAP/EPA/IGOR KOVALENKO

Dymisja Nursułtana Nazarbajewa zaskoczyła światową opinię publiczną. Sprawujący w Kazachstanie władzę od 1990 r. polityk złożył urząd, ale pozostał szefem rządzącej partii i Rady Bezpieczeństwa Kazachstanu. W ocenie części niezależnych komentatorów, to gra polityczna 78-letniego Nazarbajewa, który zachowując poważny wpływ na władzę w swoim kraju, zajmie się przebudową klasy politycznej.

Wybory prezydenckie w Kazachstanie odbędą się 9 czerwca. - Proces przygotowywania się do przekazania władzy zaczął się w okolicach 2000 roku i był konsekwentnie odkładany. Było długie poszukiwanie następcy, zabezpieczanie pozycji Nazarbajewa. Ostatecznie doszło do tego, że przyjęto konstytucyjnie uprawnienia pierwszego prezydenta i lidera narodu, które przysługują Nazarbajewowi niezależnie od tego, że przestał być prezydentem państwa. Daje mu to realny wpływ na politykę, a jednocześnie otwiera drogę do tego, żeby władzę przejął następca i sprawował ją pod czujnym okiem Nazarbajewa – podkreślił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Strachota.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Piotr Nisztor.

Polskie Radio 24

------------------

Data emisji: 29.05.2019

Godzina emisji: 19.10

Zobacz więcej na temat: Afganistan Nursułtan Nazarbajew

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem