Kulisy spraw. Jak wyglądało budowanie biznesów w III RP?

- W 1989 roku nierzadko wystarczało 30 tysięcy dolarów, żeby rozkręcić całkiem dobry biznes. I później od talentu tych przedsiębiorców zależało czy z 30-tysięcznego biznesu dało się zrobić biznes o wielkości 300 tysięcy czy 3 milionów czy też po trzydziestu tysiącach rozpoczęła się era konsumpcji albo błędów w zarządzaniu i firma znikała z powierzchni ziemi - powiedział w PR24 Wojciech Kostrzewa, prezes Polskiej Rady Biznesu.

2019-07-02, 22:00

Kulisy spraw. Jak wyglądało budowanie biznesów w III RP?
zdjęcie ilustracyjne . Foto: shutterstock

Posłuchaj

02.07.19 Kulisy spraw
+
Dodaj do playlisty

Jak wyglądało budowanie firm – dużych biznesów i tych mniejszych na początku III RP? Jaki był ówczesny stan polskiej gospodarki? Na ten temat w audycji "Kulisy spraw" mówił gość Rafała Dudkiewicza.

- Gospodarka Polski była przede wszystkim niedostosowana strukturalnie do wolnego rynku. Ale to był fenomen wszystkich krajów postsowieckich. Pewne branże miały rozmiary zbyt duże jak na polski rynek, a nawet na możliwości eksportowania na rynek europejski czy światowy. Były dostosowane do potrzeb rynku radzieckiego, rynku ówczesnych krajów socjalistycznych. Struktura kosztowa była strukturą odpowiadającą gospodarce sterowanej centralnie. To oznaczało sztucznie niskie ceny energii, olbrzymią energochłonność, niedokapitalizowanie wielu branż – powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Kostrzewa.

Prezes PRB zaznaczył, że ówczesna gospodarka Polski i innych postkomunistycznych krajów napotykała na liczne ograniczenia i błędy. - Zobaczmy, co stało się z przemysłem wschodnich Niemiec po zjednoczeniu. Zobaczmy, co się stało z przemysłem czeskim. Cierpieliśmy wszyscy na błędną strukturę i wszystkie ograniczenia, które były związane z wychodzeniem z okresu gospodarki komunistycznej, socjalistycznej, a na koniec – w przypadku Polski – gospodarki niedoboru. W 1989 roku Polska była bankrutem. Nie obsługiwała swojego zadłużenia zagranicznego, była w stanie kupować najbardziej potrzebne towary i usługi, płacąc z góry. Trzeba było podjąć szokową terapię – podkreślił gość PR24.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Rozmawiał Rafał Dudkiewicz.

Polskie Radio 24

------------------

Data emisji: 02.07.2019

REKLAMA

Godzina emisji: 19.10

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej