"Kulisy spraw". Czy rozmowy w Magdalence i Okrągły Stół były spiskiem?
- Jestem przeciwnikiem tej tezy - mówił w PR24 szef Rady Programowej TVP Sławomir Siwek. - Byłem świadkiem tego, że były to twarde negocjacje. Niepozbawione kombinacji, jak to z komunistycznym przeciwnikiem - dodał.
2019-09-02, 20:00
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
30 lat temu Tadeusz Mazowiecki został desygnowany na pierwszego niekomunistycznego premiera Polski po 1945 roku
Po wyborach 4 czerwca 1989 r. pierwszą próbę sformowania nowego rządu podjął gen. Czesław Kiszczak. Zadanie to powierzył mu gen. Wojciech Jaruzelski, wybrany przez Zgromadzenie Narodowe 19 lipca 1989 r. na urząd prezydenta PRL. Szybko okazało się, że gen. Kiszczak nie jest w stanie sformować gabinetu.
12 września 1989 r. Sejm powołał pierwszy solidarnościowy rząd. Znalazło się w nim 12 ministrów z Solidarności, po czterech z PZPR i ZSL, trzech z SD i jeden niezależny. Rząd uzyskał poparcie 402 posłów, 13 wstrzymało się od głosu. Przeciwnych głosów nie było.
Powiązany Artykuł
Tajniki Okrągłego Stołu. "Tylko Kościół mógł pośredniczyć między komunistycznymi władzami a stroną solidarnościową"
"Obie strony ufały Kościołowi"
Gość audycji "Kulisy spraw" wspominał, że był niejako świadkiem tych wydarzeń, chociaż nie był bezpośrednim uczestników tzw. rozmów w Magdalence, ani rozmów przy Okrągłym Stole. - Te rzeczy działy się w sporej części w sekreatariacie Episkopatu, gdzie ks. Alojzy Orszulik został oddelegowany przez prymasa Polski do prowadzenia obserwacji i negocjonowania. Kościół był wówczas jedyną instytucją, której obie strony negocjujące mogły ufać - opowiadał Sławomir Siwek, który pracował wtedy w sekretariacie Episkopatu.
- Obie strony prosiły z resztą, żeby Kościół był nie tylko obserwatorem, ale i uczestnikiem rozmów - dodał.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania audycji.
Polskie Radio 24 / kstar
* * *
Audycja: "Kulisy spraw"
Prowadzący: Jerzy Jachowicz
REKLAMA
Gość: Sławomir Siwek (szef Rady Programowej TVP)
Data emisji: 02.09.2019
Godzina emisji: 19:10
REKLAMA