Polscy franciszkanie w Wilnie. Jak wygląda życie katolików w litewskiej stolicy?

– Nasi rodacy na Litwie muszą o to walczyć, by zachować to, co polskie. Wynika to z pewnych nieporozumień międzynarodowych. Mają tu znaczenie także bardzo silne wpływy Rosji – powiedział o. Marek Dettlaff, franciszkanin posługujący w Wilnie.

2019-06-25, 22:05

Polscy franciszkanie w Wilnie. Jak wygląda życie katolików w litewskiej stolicy?
Panorama Wilna. Foto: pixabay.com

Posłuchaj

25.06.19 o. Marek Dettlaff: pokochałem Wilno tak jak swoje rodzinne Kaszuby.
+
Dodaj do playlisty

O. Marek Dettlaff pełni posługę w Wilnie już od 26 lat. Przyznał, że jest to niezwykłe miejsce, które pokochał tak jak swoje rodzinne Kaszuby. Podkreślił, że duch polskości nadal jest obecny w litewskiej stolicy, na której ulicach wciąż można usłyszeć język polski, podobnie w kościołach, w których nabożeństwa odprawiane są również po polsku.

Klasztor, w którym posługuje o. Marek Dettlaff jest pierwszym klasztorem franciszkanów na Litwie. Przypomniał, że zgromadzenie przybyło na tereny litewskie jeszcze w czasach księcia Giedymina.

- Bracia zajmowali się m.in. przygotowywaniem poszczególnych władców do przyjęcia chrztu. Udało się to za czasów Władysława Jagiełly, który zrobił to w 1386 roku.  Początki zakonu na tamtych ziemiach były trudne, naznaczone krwią i cierpieniem męczenników. Nasz klasztor trwał nieprzerwanie do kasaty carskiej po powstaniu styczniowym. Jego historia liczy już 800 lat. Był okres, w którym zamieniono go w magazyn zboża – opowiadał franciszkanin.

W 1998 roku, po 57 latach, franciszkanom udało się odzyskać kościół. Wcześniej mieściło się tam archiwum państwowe. O. Marek Dettlaff podkreślił, że w latach 90., kiedy zdejmowano dachówkę i kładziono papę budynek uległ dość sporym zniszczeniom.

REKLAMA

 Gdy przyjechałem w 1993 roku do Wilna zastałem kościół w tragicznym stanie. Groziło zawalenie dachu, niemiłosiernie zniszczone były ściany, okna były zabite deskami i blachą, nie miały szyb. Panowała w nim również niesamowita wilgoć. Obecnie powoli restaurujemy świątynię, głównie z ofiar wiernych. Od 7 lat wspomaga nas również ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego. Żeby dokończyć prace renowacyjne kościoła potrzeba nam ok. 5 mln euro, zaś na odremontowanie klasztoru kolejne 8 mln euro - wyjaśnił.

Na antenie Polskiego Radia 24 o. Marek Dettlaff przedstawił również sytuację polskich katolików, którzy żyją na Litwie. – Polskie tradycje, w krajach byłego Związku Sowieckiego, są chyba najlepiej zachowane właśnie tam. Chociaż nasi rodacy muszą walczyć, by zachować to, co polskie. Wynika to z pewnych nieporozumień międzynarodowych. Mają tu znaczenie także bardzo silne wpływy Rosji, co było chociażby widać w naszej walce o odzyskanie klasztoru – stwierdził duchowny.

Audycję "Kulisy spraw" prowadził Rafał Dudkiewicz.

Polskie Radio 24/db

REKLAMA

------------------------------------

Data emisji: 25.06.2019

Godzina emisji: 21.37

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej