Pozostawieni samym sobie

Moment usamodzielnienia to dla wielu ludzi chwila bardzo trudna szczególnie wtedy, gdy nie można liczyć na pomoc rodziny. Kto może im podać pomocną dłoń? O problemie dorosłych wychowanków domów dziecka rozmawiali w Polskim Radiu 24: Kamila Gibas- prawnik i prezes Fundacji Szczęśliwej Drogi, Barbara Nowacka - pedagog i wieloletni pracownik domu dziecka w Konstancinie oraz Beata Sobocińska z Biura Rzecznika Praw Dziecka.

2017-01-03, 23:10

Pozostawieni samym sobie
Wielu dorosłych wychowanków domów dziecka zmaga się z problemami życia codziennego. flickr/David Vespoli

Posłuchaj

3.01.2017 - Dzieci powinny od najmłodszego dostawać pieniądze do ręki, aby nauczyły się wydawać i oszczędzać - podkreśliła Kamila Gibas
+
Dodaj do playlisty

Problemy z mieszkaniem, pracą, opieką nad własnym dzieckiem i wieczna niepewność o swoją przyszłość – to główne troski dorosłych wychowanków domów dziecka.

- Jeśli chodzi o wsparcie finansowe ze strony państwa, to mogą oni liczyć na trzy zasiłki. Pierwszy to 500 zł miesięcznie na czas kontynuowania nauki, przyznawany do 25. roku życia. Pozostałe środki przeznaczane są na usamodzielnienie (1500 zł) i zagospodarowanie (do 6600 zł) – powiedziała Kamila Gibas. - Jednak póki osoba pobiera pieniądze na naukę, nie może skorzystać z pozostałych funduszy, co utrudnia sprawę – przyznała prezes fundacji.

Zdaniem Beaty Sobocińskiej, dziecko musi być usamodzielniane już od momentu, kiedy przekroczy próg placówki. Powinno umieć pójść do urzędu, przygotować posiłek, zaoszczędzić pieniądze – zauważyła Beata Sobocińska. - Dzieci wychowywane w placówkach, w których funkcjonuje system kar i nagród, a nie kształtowanie kreatywnego myślenia, kiedy osiągają dorosłość, są pozostawione same sobie. Potrzebny jest cały system wsparcia, aby mogli odnaleźć się w tej dorosłości – dodała gość audycji.

Jak podkreśliła Kamila Gibas, współczesna pedagogika mówi o tym, że dziecko wszystkiego musi się uczyć praktycznie. Trzeba nauczyć ich gotować, poruszać się po mieście i wydawać pieniądze.

REKLAMA

Zdaniem Barbary Nowackiej nie wystarczy jednak skupić się na zarządzaniu finansami czy ochronie zdrowia, ale uczyć takich tematów jak asertywność, relacje międzyludzkie czy psychologia związków, o których chce rozmawiać z nami sama młodzież.

W programie zaprezentowano również reportaż „Mamy tylko siebie”, o usamodzielnianiu się wychowanków domów dziecka, rodzin zastępczych i placówek wychowawczych.

Gospodarzem audycji była Olga Mickiewicz-Adamowicz.

Polskie Radio 24/kawa

REKLAMA

O sobie samych w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

 ____________________

Data emisji: 3.01.2017

Godzina emisji: 23.12

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej